Warszawska „Jaskółka” ulatuje w świat

„Jaskółka”, spektakl teatralny powstały na motywach opowiadania Iwana Turgieniewa „Żywe relikwie”, w wykonaniu Brygidy Turowskiej i Roksany Wikaluk, w adaptacji i reżyserii osiadłej od lat w Warszawie rosyjskiej aktorki, reżyserki i malarki, Żanny Gierasimowej miał premierę w grudniu 2009. W swoim czasie poruszył widzów i zebrał zasłużone dobre recenzje krytyki. Po przerwie spektakl wraca na deski teatru i to – nie tylko na warszawskie sceny. Tym razem pod skrzydłami Teatru OK(-ej) Fundacji Otwarta Kurtyna warszawska „Jaskółka” uczestniczyła w dniach 8-12 czerwca br. w II Międzynarodowym Festiwalu „Мир русского театра» (Świat rosyjskiego teatru), zyskał aplauz berlińskiej widowni i uznanie festiwalowego Jury w postaci jedynego na tej imprezie wyróżnienia – zaproszenia na występy w Moskwie.

Pierwszy Festiwal „Мир русского театра», pomyślany jako miejsce prezentacji rosyjskojęzycznych scen działających poza granicami Rosji, odbył się we Włoszech i brało w nim udział 10 teatrów z różnych stron świata.

Tegoroczna impreza odbywała się w Admiralspalast Theater Zuschauersicht w Berlinie. Zakwalifikowały się na nią teatry z Konpenhagi, Nowego Jorku, Londynu, Tel-Awiwu i Niemiec. Ponieważ spektakl warszawski w całości grany jest w języku polskim, organizatorzy zapewnili napisy w językach angielskim i rosyjskim.

Teatr OK(-ej) Fundacji Otwarta Kurtyna, założonej przez Żannę Gierasimową działa niezbyt długo pod obecną nazwą, ale jako zamysł wzbogacający warszawskie życie teatralne ma znaczny wcześniejszy dorobek. A także za sobą – wędrówkę w poszukiwaniu miejsca do pracy i prezentacji . Ostatnio, po nie najlepszych doświadczeniach współpracy m.in. z Centrum Kultury Łomianki i Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury, prowadzona przez Żannę Gierasimową trupa zakotwiczyła w zawsze gościnnym dla sztuki Domu Kultury Świt. Życzymy powodzenia! (wmt)

„Jaskółka” na motywach opowiadania Iwana Turgieniewa „Żywe relikwie”,

reżyseria – Żanna Gierasimowa,

muzyka – Roksana Wikaluk,

oprac. muzyczne i przyg. wokalne– Swietłana Butskaja,

asystent scenografa – Robert Worsztynowicz,

światło – Remigiusz Siek,

realizacja dźwięku – Kajetan Worsztynowicz,

kostiumy – Beata Wołki-Łaniewska.

2 myśli na temat “Warszawska „Jaskółka” ulatuje w świat

  1. Kocham te sztuke i jej rezyserie . Zawsze robi na mnie wrazenie. Trzeba miec rosyjska dusze lub ja rozumiec aby ja dobrze wystawiac i zagrac. Btavoo Zanna.

Leave a Reply