BEM! Powrót Człowieka-Armaty

Jeszcze przez cztery kolejne wieczory można obejrzeć w „Syrenie” najnowszą koprodukcję Pożaru w Burdelu i Teatru Syrena – musical BEM. „Pożar” bardzo dobrze czuje się w rozśpiewanej i roztańczonej „Syrenie”, wzmocniony o „syrenich” aktorów i tutejszą biegłość techniczną (świetny dźwięk, z którym bywa czasem w „Burdeli” nietęgo). Przede wszystkim jednak na sukces pracuje trafny wybór bohatera i cięte jak brzytwa uwagi o zagubieniu polskich plemion. Obejrzeć warto. Spektakl nie tylko bardzo dobry, ale i do myślenia. A oto jak Syrena go zachwala (i słusznie!):

„Amerykanie zawsze mogą liczyć na pomoc Supermana i Batmana, ale my też mamy swoich superbohaterów. Teatr Syrena zafunduje Wam musicalową jazdę historycznym roller coasterem!Pamiętacie banknot dziesięciozłotowy z Józefem Bemem? Generał BEM – artylerzysta, inżynier, budowniczy, jeden z dowódców Powstania Listopadowego, muzułmanin, bohater Polski i Węgier, Strażnik Galaktyki. Słowem: Człowiek-Armata!
Ukazujemy go z dystansem i jako bohatera kabaretu nawiązującego do naszego „tu i teraz”. Nasz spektakl opowiada historię czasem z niej żartując, czasem zatrzymując się w zadumie, ale i udowadniając, że toczy się kołem. Ocena, kim był Bem jednak należy do Was! Bez akademii ku czci, za to z dużą dawką muzyki. Na scenie 15 aktorów, 5 muzyków, 90 minut świetnej rozrywki kończącej się co wieczór owacją na stojąco.
W ramach programu „100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski” kabaret Pożar w Burdelu przygotowuje serię biograficznych musicali, które wstrząsną Warszawą, Broadwayem i Budapesztem.
Z musicalem łączy BEMA chwytliwa muzyka Wiktora Stokowskiego, pomysłowa scenografia Mariusza Napierały („Mamma Mia!”, „Once”), efektowne kostiumy Bożeny Ślagi i choreografia Jarosława Stańka i Katarzyny Zielonki („Czarownice z Eastwick”). Do artystów znanych ze spektakli Teatru Syrena i ekipy Pożaru dołączają aktorzy Teatru Dramatycznego w Warszawie – Mariusz Drężek i Łukasz Wójcik.
Co ciekawe, BEM! jest koprodukcją aż trzech teatrów: Syreny, Pożaru w Burdelu i Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, i we wrześniu cała inscenizacja zostanie przeniesiona do Kielc. Następnie będzie „podróżować” pomiędzy naszymi miastami”.

[fot. Kasia Chmura Cegiełkowska]

Leave a Reply