Pożar w Burdelu w STUDIU

W serii „100 wskrzeszeń na stulecie Polski” Pożar w Burdelu przygotował kolejny musical-wskrzeszenie – „Zwierzoczłekoupiory”, wyprodukowany wspólnie ze STUDIO teatrgalerią, na którego scenie spektakle będą grane do połowy lipca. Premiera spektaklu 9 czerwca 2018.

„Zwierzoczłekoupiory” to kinoteatralny horror-musical, którego akcja dzieje się w podziemiach Pałacu Kultury, w Barze Studio, na Placu Defilad i w ostatniej, niewydanej powieści science fiction Tadeusza Konwickiego.

To także ostatnia podróż do wnętrza miasta, ustępującej prezydent HGW, która – zanim odejdzie na emeryturę i będzie opalała się na plaży nudystów w Wawrze, założy Teatr Femina i zostanie jego dyrektorką – postanawia wziąć udział w Paradzie Równości 2018. Zstępuje do warszawskiego piekła w podziemiach Pałacu, zamieszkanego przez bękarty transformacji, upadłych artystów, zardzewiałe karuzele, szczęki, łóżka polowe, samobójców, upiory przemian i zombie wskrzeszane przez docenta Edmunda Zgliszczaka w tajnym laboratorium Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wskrzeszane z DNA pochodzącego z ekshumacji w nacjorezurektorze wielkie postaci polskiej historii – Korczak, Bierut, Towarzysz Wiesław – wymykają się spod kontroli i atakują hipsterów na placu Defilad.

Wszystko to dzieje się w ramach rządowego programu obchodów Niepodległości 100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski, którego kulminacją ma być budowa Narodowego Parku Rozrywki na Dzikiej Stronie Wisły i Wielki Patriotyczny Marsz Narodowy na Placu Defilad.

Głównym bohaterem najnowszej premiery jest Tadeusz Konwicki, który przeżywając kryzys twórczy, zaczyna pisać powieść science fiction o Warszawie przyszłości – opus magnum. Jej bohaterem jest budowniczy metra Zdzisław, który po rozwodzie postanawia w ramach terapii napisać autobiograficzną powieść inspirowaną budową metra „Kroniki Podziemia” i wygrywa stypendium-rezydencję pisarską ufundowaną przez Instytut Książki w mieszkaniu zmarłego pisarza – Tadeusza K. Zdzisław próbuje pisać w zakurzonym mieszkaniu pisarza, zakładając jego okulary coraz mocniej wchodzi w świat, wciela się w niego, słyszy jego głos jako narratora i sam nie wie, czy to on pisze czy jest pisany.

W najnowszej premierze pojawi się również Czarny Roman, Bolesław Bierut, Leopold Tyrmand, Towarzysz Wiesław, budowniczy Pałacu – Lew Rudniew, czy Marlena Dietrich. Udział weźmie również zespół United Clowns

Program „Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski”

„Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski” to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Tadeusz Konwicki, święta Faustyna, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni.

Bohaterów programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski” wybrała międzynarodowa komisja złożona z twórców musicali, historyków, teatrologów, ekshumatorów i badaczy podziemia. Wśród zaproszonych przez nią twórców jest Maciej Łubieński i Michał Walczak.

„(…) Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego. Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie (…)” – mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu.

Premiera: 9 czerwca 2018, STUDIO teatrgaleria

Twórcy:

tekst i reżyseria Michał Walczak
Muzyka Michał Górczyński
Choreografia Katarzyna Sikora
Scenografia i kostiumy Aleksandra Wasilkowska
Projekcje Dariusz Redos
Asystent reżysera Areta Nastazjak
Art. asystent reżysera Marcin Zbyszyński
Asystent scenografa Monika Oleśko
Kierownik produkcji Aleksandra Wiśniewska
Muzyka Michał Górczyński i BEW
Obsada:
Tomasz Drabek
Agnieszka Przepiórska
Marcin Pempuś
Ewelina Żak
Monika Obara
Marta Zięba
Michał Skrok
Bartosz Porczyk
Dominika Ostałowska
Irena Jun
Twoja Stara
SCENA: Duża im. Józefa Szajny
Spektakl dla osób pełnoletnich

Leave a Reply