KINO, KOMEDA, JAZZ

7 GRAND PRIX KOMEDA – MUZYKA POLSKIEGO FILMU

Fabuły, dokumenty, filmy muzyczne oraz znakomici goście – już w niedzielę, 3 czerwca, w Ostrowie Wielkopolskim rusza Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy.

W finale festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Werdykt zostanie ogłoszony na zakończenie festiwalu – tuż przed koncertem „Komeda” kwintetu Wojtka Mazolewskiego, a laureat otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.

To już siódma edycja festiwalu organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim przez Ostrowskie Centrum Kultury.

Przez niemal tydzień – od 3 do 9 czerwca – w Ostrowie będziemy oglądali filmy i słuchali muzyki (nie tylko filmowej), wszystko za sprawą konkursu: Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu.

W festiwalowe szranki o nagrodę za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym stanie siedem wyselekcjonowanych obrazów: Niewidzialne – reż. Paweł Sala, muz. Marcin Krzyżanowski, Zgoda – reż. Maciej Sobieszczański, muz. Bartłomiej Gliniak, Pewnego razu w listopadzie… – reż. Andrzej Jakimowski, muz. Tomasz Gąssowski, Amok – reż. Kasia Adamik, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Człowiek z magicznym pudełkiem – reż. Bodo Kox, muz. Sandro di Stefano, Zwierzęta / Tiere – reż. Greg Zglinski, muz. Bartosz Chajdecki, Atak paniki – reż. Paweł Maślona, muz. Radzimir Dębski

Oceniać je będzie sześcioosobowe jury w składzie: Jowita Budnik, Zygmunt Konieczny, Joanna Kos-Krauze, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Tomasz Lach (przewodniczący) i Mikołaj Trzaska.

Mówi Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury:

Przed nami 7. odsłona Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda –Muzyka Polskiego Filmu. Będzie to pierwsza, ale mam nadzieję nie ostatnia edycja imprezy, podczas której, roli dyrektora artystycznego Festiwalu, podjął się Łukasz Maciejewski.

To on w największym stopniu odpowiada za kształt festiwalowego programu, w którym uważny widz dostrzeże kilka przynajmniej, istotnych zmian. Mam nadzieję, że zwłaszcza w Państwa ocenie będą to zmiany na lepsze. Bo takie jest nasze założenie. By Festiwal Filmowy, któremu patronuje nieodżałowany Krzysztof KOMEDA Trzciński stale się rozwijał i co roku pozytywnie zaskakiwał. Niezmienna pozostaje za to idea Festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie filmów przede wszystkim się słucha i gdzie GRAND PRIX KOMEDA nagradzany jest autor najlepszej muzyki w polskim filmie. Niezmiennie także liczymy na Państwa obecność podczas wszystkich festiwalowych wydarzeń, począwszy już od 28 maja, aż do 15 czerwca…

Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu:

Muzyka Krzysztofa Komedy to kwintesencja kina. Trudno byłoby znaleźć nazwisko innego polskiego kompozytora który wyraziściej zaznaczyłby swoją obecność w historii rodzimego i światowego filmu. Od kilku lat, jako krytyk, słyszałem, że Krzysztof Komeda to także Ostrów Wielkopolski i doskonały festiwal jego imienia. Od tego roku, już jako dyrektor artystyczny tej imprezy, mam zaszczyt brać odpowiedzialność za programową jakość festiwalu. Nie będzie żadnej rewolucji, ale ewolucja na pewno. Wzmocniony został konkurs i imprezy towarzyszące. Zależało mi na tym, żeby Grand Prix Komeda stało się prawdziwym świętem kompozytorów muzyki filmowej, miejscem spotkań i debat. Stąd w tym roku pojawią się najwybitniejsi autorzy muzycznych filmowych partytur z różnych pokoleń: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Radzimir Dębski, Bartosz Chajdecki, Wojciech Mazolewski czy Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Będą filmy Komedy, spotkania z gwiazdami (Trzepiecińska, Budnik, Nowicki, Zajączkowska), znakomite koncerty, wystawy, promocje książek, poważne debaty i bardzo prywatne wspomnienia. Tak jak w filmie, jak w muzyce Komedy. Od wyrafinowania po intymność. I to właśnie jest jazz!

Podczas Grand Prix Komeda zobaczymy dokumenty muzyczne, zapisy koncertów, filmowe portrety Zygmunta Koniecznego i Mikołaja Trzaski, będziemy także uczestniczyli w wernisażu multimedialnym Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ostatni dzień natomiast to panel „Po co muzyka w filmie”: – Pytanie jest prowokacyjne, ale mam nadzieję, że znajdziemy na nie merytoryczne odpowiedzi. Dlaczego w wielu filmach pomija się dzisiaj warstwę muzyczną? Czym w ogóle jest muzyka w filmie? Na to pytanie odpowiedzą m.in. kompozytorzy Bartosz Chajdecki, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Aleksander Gruz, Mikołaj Trzaska, reżyserzy – Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox i Paweł Maślona, aktorzy (Jowita Budnik), oraz pisarze i dziennikarze (Tomasz Lach, Anna Wróblewska, Krzysztof Kwiatkowski) – wyjaśnia Łukasz Maciejewski.

Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy to nie tylko filmy, także spotkania ze znamienitymi gośćmi. Z publicznością spotkają się m.in. aktorzy: Jowita Budnik, Jan Nowicki, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Zajączkowska, reżyserzy: Kasia Adamik, Bodo Kox, Paweł Maślona, Paweł Sala, Maciej Sobieszczański, kompozytorzy: Bartosz Chajdecki, Radzimir Dębski (Jimek), Tomasz Gąssowski czy Marcin Krzyżanowski. Tradycyjnie nie zabraknie również literackich spotkań autorskich. W tym roku do Ostrowa przyjadą: Magdalena Grzebałkowska ze swoją najnowszą książką ,,Komeda. Osobiste życie jazzu”, Tomasz Lach z książką ,,Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”, a szef festiwalu Łukasz Maciejewski spotka się z bohaterkami swoich publikacji ,,Aktorki. Portrety” i ,,Aktorki. Odkrycia”.

Jedną z ważnych zmian Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy jest wprowadzenie nagrody za całokształt twórczości dla kompozytora muzyki filmowej.

Pierwszym laureatem tej nagrody będzie Zygmunt Konieczny.

Łukasz Maciejewski:

Konieczny to dźwięki które rozpoznaje się najczęściej już po pierwszych sekundach. Powiedzieć że ma własny styl, to zdecydowanie za mało.

Konieczny jest jedynym i wyłącznym beneficjentem prywatnego muzycznego kosmosu. Kosmosu o nazwie ZYGMUNT KONIECZNY.

Mieści się w nim niepokój i witalność, skrzypce i werble, obsesyjne harmonie i ostinata, Ewa Demarczyk i „Piwnica pod Baranami”, Wyspiański i Osiecka, „Grand Valse Brillante” i „Chwalmy Pana”. I jeszcze kino, mnóstwo kina.

167 partytur filmowych – począwszy od 1969 po 2018 rok… Fabuły, filmy telewizyjne, dokumenty, animacje, Teatry Telewizji, kino krótkometrażowe i eksperymentalne. Legenda polskiej muzyki, teatru i polskiego kina. Ujmująco skromny, imponująco pracowity, zachwycająco utalentowany.

Skoro patronem festiwalu jest Krzysztof Komeda, nie mogłoby zabraknąć filmów, które zostały zilustrowane muzyką tego wybitnego jazzmana i kompozytora. Publiczność zobaczy ,,Barierę” w reż. Jerzego Skolimowskiego oraz ,,Ambulans” w reż. Janusza Morgensterna. Do Ostrowa przyjadą także artyści, którzy postanowili zmierzyć się z twórczością Komedy. Formacja EABS zaprezentuje swój projekt ,,Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda”), a Wojciech Mazolewski Quintet zagra na zakończenie imprezy koncert zatytułowany ,,Komeda”.

W program Grand Prix Komeda na stałe wpisane są też działania po hasłem ,,Ostrowianie na planie”, w ramach których można spotkać się z filmowcami, wywodzącymi się właśnie z Ostrowa. Na siódmą edycję festiwalu przyjedzie ze swoim filmem ostrowski filmowiec Jarosław Wszędybył.

Podczas imprezy nie zabraknie też specjalnych wydarzeń muzycznych – pokażemy głośny dokument ,,Ethiopiques. Muzyka duszy” Macieja Bochniaka, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Młynarski. Piosenka finałowa” Alicji Albrecht, a ozdobą środowego wieczoru będzie recital Joanny Trzepiecińskiej i wybitnego jazzmana, Bogdana Hołowni.

Festiwal to także filmy dla dzieci i młodzieży, koncerty na ekranie (Queen, The Rolling Stones), gra miejska, warsztaty – aktorskie i reżyserskie czy wystawa plakatu filmowego. Całość natomiast poprzedzi filmowa rozgrzewka. Na 2 VI zaplanowaliśmy dwa seanse w prologu festiwalu: ,,Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc oraz ,,Prawdziwą historię” Romana Polańskiego. 7. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu w Ostrowie Wielkopolskim zakończy się w sobotę, 9 czerwca.

Niech żyje Komeda, kino i jazz. Serdecznie zapraszamy do Ostrowa Wielkopolskiego!

Leave a Reply