Jarzyna nagrodzony w Rumunii

Pokaz „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na zamknięcie 15. Festiwalu Komedii – festCO i nagroda specjalna za całokształt dorobku artystycznego dla Grzegorza Jarzyny.

W niedzielę, 27 maja 2018 roku na scenie Teatru Komedia pokazany zostanie spektakl TR Warszawa „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Spektakl zakończy 15. edycję Festiwalu Komedii – festCO. Tego samego wieczoru na uroczystej gali festiwalu Grzegorz Jarzyna zostanie uhonorowany nagrodą specjalną za całokształt dorobku artystycznego.

Rumuński Festiwal Komedii – festCO został założony w 2003 roku przez aktora George’a Mihăiţă, dyrektora Teatr Komedia w Bukareszcie w celu promowania rumuńskiego teatru. W 2017 roku FestCO w programie znalazły się spektakle z Chin i Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zyskał status międzynarodowego festiwalu teatralnego.

Tegoroczny program festiwalu składa się z dziesięciu najlepszych rumuńskich przedstawień teatralnych. Po niedzielnym wydarzeniu specjalnym festiwalu – pokazie „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na uroczystej gali (The Romanian Comedy Gala) wręczone zostaną nagrody dla najlepszego wykonawcy, reżysera/reżyserki, aktorów lub scenografa/scenografki, a Grzegorz Jarzyna otrzyma nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego. Wśród wydarzeń towarzyszących i obecności TR Warszawa na festiwalu znajdzie się m. in. czytanie performatywne sztuki Doroty Masłowskiej („Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”) i warsztaty aktorskie prowadzone przez Grzegorza Jarzynę. Partnerem produkcyjnym polskiego programu na festiwalu FestCO jest Instytut Adama Mickiewicza (w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021). Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festco.ro

Dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017) spektakl „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej miał swoją prapremierę w marcu 2009 roku w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz i jest jednym z największych przebojów TR Warszawa – oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Przedstawienie „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparte jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w „Między nami dobrze jest” jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia, którego premiera odbyła się 15 marca 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio, Danutę Szaflarską zastąpił Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.
Przedstawienie „Między nami dobrze jest” było wielokrotnienagradzane, m.in. Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik „Teatr” dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009, Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej, Grand Prix – Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”, Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie.

Leave a Reply