Wspaniałe rozmowy z Batorakami, czyli „Co się stało z naszą klasą…”

Książka, o której piszę, jest zbiorem rozmów z absolwentami Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, ludźmi obecnie znanymi i z dużym dorobkiem w różnych profesjach: naukowej, architektonicznej, dziennikarskiej, aktorskiej itp. Wywiady przeprowadzają obecni uczniowie Batorego, wspomagani przez niektórych pedagogów oraz wydawcę: Ewę Kielak – Ciemniewską.

Pytania w wywiadach bywają interesujące. Agnieszkę Holland poproszono o porównanie planów filmowych w różnych krajach, w tym – w Polsce. Jej opis naszego planu filmowego jest nie do przecenienia! Poza tym ta reżyserska duma naszego kraju podała np. niezbywalne cechy, jakie powinien posiadać student reżyserii. Opowiedziała, dlaczego pojechała studiować reżyserię do Pragi, jacy reżyserzy ją wtedy inspirowali i że dziś nie potrafi wskazać ulubionych aktorów.

Przeprowadzono też wywiad z reżyserem teatralnym – Jarosławem Kilianem. Ten opisał kwintesencję zjawiska, jakim jest teatr i podał własną definicję reżysera jako takiego. Również jego opis własnej pracy z aktorem jest wart uwagi.

Aktor Marcin Perchuć w zajmujący sposób opowiada o swoim zawodzie, jego blaskach i cieniach, jak również o tym, do czego dąży jako wykładowca i dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej.

Daniel Olbrychski barwnie mówi m.in. o swoich latach szkolnych w Batorym i nie tylko, o współpracy z Andrzejem Wajdą czy o niedawnym planie rosyjsko – angielskiego filmu. Dość charakterystyczne dla tego wywiadu jest to, że zawiera on chyba najmniej pytań. Aktor odpowiada nawet na te niezadane – bardzo interesująco.

Jarosław Mikołajewski, który jest poetą, pisarzem, tłumaczem, eseistą i publicystą, mówi o sobie przede wszystkim jako o poecie. W Batorym był w klasie eksperymentalnej z dwoma językami zachodnimi: angielskim i włoskim. Wspomina niektórych swoich pedagogów, zawsze zresztą dobrze. Opisuje swój stosunek do kościoła katolickiego i w ogóle do wiary. Opowiada o próbie akcji w Batorym pt. „ Matura z książeczką partyjną”. Mówi o Ewie Tuwim, adoptowanej córce Juliana Tuwima i wielu innych interesujących ludziach. Nadmienia, że często zmienia zdanie na jakiś temat, wyjaśnia – dlaczego i że nie ma z tym specjalnego problemu.

Wywiady przeprowadzono z ponad dwudziestu osobami, w tym z Magdaleną Środą, biskupem Michałem Janochą, Wojciechem Eichelbergerem, Wojciechem Trzcińskim, Grażyną i Adamem Torbickimi, Beatą Sadowską … Ich szkoła będzie w tym roku obchodzić stulecie istnienia. „Znak nasz Batory” została wydana z wielką starannością i ogromną liczbą przypisów dotyczących nie tylko dawnych pedagogów, ale również innych absolwentów Batorego. Dzięki tej książce można prześledzić losy ludzi na tle całej historii powojennej Polski.

Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Znak nasz Batory”, Wydawnictwo EKBIN 2017.

Leave a Reply