„Chumesz lider” – komedia muzyczna Teatru Żydowskiego w Synagodze Nożyków

W dniach 15, 16 i 17 maja Teatr Żydowski zaprasza na pierwsze, po marcowej premierze, pokazy spektaklu „Chumesz lider” w reżyserii Andreia Munteanu. To muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, na podstawie wierszy Icyka Mangera, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Hadrian Filip Tabęcki, a magiczne kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka. Spektakl w języku jidysz (z polskimi napisami) wystawiany jest w miejscu nietypowym, bo w czynnej Synagodze im. Nożyków.

Teatr Żydowski kontynuuje podróż w bogaty świat tradycji jidysz. Tym razem przewodnikiem będzie Icyk Manger i jego zbiór pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory”). Tom ten przyniósł autorowi prawdziwą sławę. Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym.

Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim – niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia. W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka. Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Świetnie uzupełnia metaforyczne przesłania tekstów Icyka Mangera.

Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny. Już dziś zapraszamy Was do wspólnej podróży, która z pewnością pomoże nam zrozumieć dzisiejszy świat. A więc GELECHTER DURCH TRERN  („śmiech przez łzy”).

Icyk Manger (1901–1969) to jeden z najważniejszych liryków żydowskich, zaliczany do tak zwanych „poetów Bukowiny”, obok Paula Celana, Rosy Ausländer i Alfreda Margul-Spergela. W okresie 1928–1938 mieszkał w Warszawie i tam publikował swoje kolejne książki, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się w Antologii poezji światowej wydanej pod patronatem UNESCO.

<<więcej o Icyku Mangerze>>

Data premiery: 21.03.2018

Spektakle: wt. 15, śr. 16, czw. 17 maja, g. 18.00

Język: jidysz z polskimi napisami

Reżyseria: Andrei Munteanu

Tekst: Icyk Manger

Przekład z języka jidysz: Aleksandra Król

Tłumaczenie literackie: Bella Szwarcman-Czarnota

Muzyka oryginalna: Dubi Seltzer

Kierownictwo muzyczne: Hadrian Filip Tabęcki

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

Asystentka reżysera: Katarzyna Post

Kostiumy: Ewa Łaniecka

Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Roksana Vikaluk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Maciej Winkler, Ernestyna Winnicka

Miejsce wystawiania: spektakl grany w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/chumesz-lider i http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/chumesz-lider-premiera

Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/593298984343391/

Bilety: 60 zł

Rezerwacja biletów w Teatrze Żydowskim pod numerem tel. (22) 526 20 34, (22) 850 56 56 oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141 A) i online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Podziękowania dla Beit Shalom Aleichem w Tel Awiwie, reprezentowanym przez Dyrektora Avrahama Noversterna, za zgodę na wystawienie utworu Icyka Mangera. 

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy. Miejsca są nienumerowane. Prosimy o nieprzynoszenie dużych toreb oraz o posiadanie dokumentu tożsamości. Na godzinę przed spektaklem w Synagodze będzie prowadzona sprzedaż biletów wyłącznie w cenach normalnych – płatność jedynie gotówką. Brak możliwości kupienia wejściówek. Sprzedaż biletów ulgowych będzie prowadzona wyłączne w kasach teatru, do dnia poprzedzającego datę spektaklu.

Kasy Teatru Żydowskiego:

Klub Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a

od poniedziałku do piątku: 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00, sobota: 12.30-19.00, niedziela: 14.30-18.00; tel.: (22) 850 56 56, kasa@teatr-zydowski.art.pl

Tymczasowa siedziba Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

od środy do soboty: 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00, niedziela: 10.00-18.00

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

00-099 Warszawa, ul. Senatorska 35

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Leave a Reply