Słówka i niegrzeczne dzieci w Olsztynie

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie 10 marca miał premierę sztuki Maliny Prześlugi CHODŹ NA SŁÓWKO. Reżyseria: Gabriel Gietzky, scenografia: Maria Kanigowska, muzyka: Michał Zdrzałek, projekcje: Tomasz Gawroński, choreografia: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska.

Od teatru :

Czy słowo może być bohaterem przedstawienia? Oczywiście! Zapraszamy na rozwijający spektakl o błędach i dziwnych wyrazach, o poprawności i indywidualności. W magiczny świat słów zabiorą nas Kula i Toperz, którzy czują się niekompletni. Bo to istotne czy jest się Kulą, czy raczej Kurą, albo Toperzem, a nie Nietoperzem. Tylko, co pomoże w takiej sytuacji? Może operacja albo pomoc specjalistów w dziedzinie języka? Aby naprawić błąd, który powołał ich do życia, wzywają na pomoc nietypowych bohaterów. Na scenie pojawią się między innymi Język Polski, Logoped i Słownik. Jak sobie poradzą nasi bohaterowie? Warto sprawdzić już wkrótce na Scenie Margines.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 6 lat.

Obsada: Małgorzata Rydzyńska, Marcin Kiszluk, Wojciech Rydzio.

BAJKI DLA NIEGRZECZNYCH DZIECI (fot.) wchodzą na afisz! – anonsuje olsztyński teatr. Premiera 7 kwietnia.

„Bajki…” to muzyczny spektakl dyplomowy studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. A.Sewruka w Olsztynie wyreżyserowany przez dobrze znanego olsztyńskiej publiczności Jacka Bończyka.

Scenariusz składa się z kilkunastu opowiastek, z których każda jest wierszowaną przestrogą przed robieniem rzeczy uznanych przez dorosłych za niewłaściwe. Wszystkie piosenki tworzą dość przerażająco-groteskowy obraz świata, w którym niegrzeczne dzieci są bite lub giną w dramatycznych okolicznościach. Autorzy wierszyków nie obchodzą się z dziećmi łagodnie, tylko stanowczo – straszą je upiornymi historyjkami i ostrzegają.

Z wszystkich bajek płynie morał, że trzeba być grzecznym i słuchać dorosłych, bo jeśli dziecko będzie postępować niezgodnie z ich nakazami, spotka je kara. A kary bywają makabryczne – od pobodzenia przez barana, zamknięcia w ciemnej piwnicy z pająkami, porwania przez wiatr, pobicia przez sąsiada, pogryzienia przez psa, kąpieli w brudnej cieczy, po śmierć wskutek niejedzenia.
„Bajki dla niegrzecznych dzieci” to spektakl muzyczny pełen czarnego humoru, chętnie odwołujący się do teatru groteski. Podstawą przedstawienia są „pedagogiczne“ teksty Heinricha Hoffmanna,  niemieckiego pisarza i psychiatry, który w XIX wieku napisał i zilustrował książkę dla swoich dzieci „Der Struwwelpeter”. Dzięki niej odniósł  niespodziewany i światowy sukces, a na jego makabreskach wychowywały się całe pokolenia dzieci (także w Polsce – dzięki tłumaczeniom W. Szymanowskiego z 1858 roku). Obok tekstów pioniera dziecięcej psychiatrii w scenariuszu wykorzystano utwory innych  autorów piszących w duchu dydaktyczno-umoralniającym: m.in. S. Jachowicza, J. Tuwima.  Kompozycje zostały napisane przez Marka Maternę.” Jacek Bończyk, (reżyser spektaklu).

Reżyseria: Jacek Bończyk, scenografia: Grzegorz Policiński, muzyka: Marek Materna, kostiumy: Bogusław Cichocki, choreografia: Inga Pilchowska, kierownictwo muzyczne i aranżacje: Zbigniew Krzywański, korepetycje wokalne: Tomasz Krezymon/Piotr Banaszek.

Obsada: Adrianna Cudnik, Katarzyna Trzeszczkowska, Alicja Piątek (gościnnie), Robert Sanetra, Filip Toroński (gościnnie)

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply