Opole: 43.OKT i Wątpliwość

Od 3 do 8 kwietnia Teatr im. Jana Kochanowskiego ponownie jest miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej. To 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”(fot. plakatu). Zdaniem teatru “to największe wydarzenie tego typu w kraju”.

Tegoroczny Festiwal jest połączony z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. Konkurs ten ma na celu docenienie najciekawszych inscenizacji polskiej literatury klasycznej. Komisja Artystyczna konkursu wybrała i rekomendowała do zaprezentowania w Opolu inscenizacje z Warszawy, Supraśla, Kalisza, Katowic, Lublina oraz Krakowa.

A na 11 maja opolski teatr zapowiada premierę WĄTPLIWOŚCI Johna Patricka Shanley`a. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski, scenografia:
Maria Jankowska, kostiumy: Agnieszka Zawadzka, wizualizacje: Bartek Wójcicki. Jest to koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach, gdzie premiera planowana jest na 20 kwietnia 2018.

Obsada: Judyta Paradzińska, Karolina Kuklińska, Michał Rolnicki – Teatr Śląski w Katowicach, Dorota Chaniecka – Teatr Śląski w Katowicach,

Od teatru :

Co robimy, kiedy nie jesteśmy czegoś pewni?

Czy to, co widzimy jest prawdziwe?

Jak interpretujemy ludzi i zdarzenia?

Tak jak chcemy, czy takimi jakimi są?

Czy jedna podsunięta sugestywna myśl może nas zmienić?

Można by powiedzieć, że jest to historia o tajemnicy. Ale są tu pragnienia i lęki, które znasz dobrze,  nawet jeśli nie wiesz jak je nazwać. Są też myśli, nad którymi nie możesz zapanować.  I są słowa, które mogą zmiażdżyć czyjeś życie.

„Wątpliwość” to sztuka bez prostych rozwiązań. Jej autor John Patrick Shanley – zdobywca Oscara, opowiada o dzisiejszym świecie, w którym posiadamy niezwykłą łatwość nakładania klisz na kogokolwiek, bez najmniejszego poczucia odpowiedzialności.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply