Obfita w premiery wiosna w teatrach śląskich

Czy przyjaźń nauczyciela z uczniami, z którymi spotyka się również po lekcjach powinna budzić podejrzenia? Czy rację ma restrykcyjna dyrektorka katolickiej szkoły, która w zachowaniu pedagoga dopatruje się czegoś niewłaściwego? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć „Wątpliwość”, którą na podstawie sztuki Johna Patricka Shanleya w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wyreżyseruje Norbert Rakowski. Warto dodać, że na podstawie tekstu Shanleya powstał głośny film w reżyserii autora tekstu z Meryl Streep, Philipem Seymourem Hoffmanem i Amy Adams, który doczekał się wielu nominacji do Oscarów i Złotych Globów. Premiera „Wątpliwości” odbędzie się 20 kwietnia,  a w obsadzie spektaklu będzie można zobaczyć: Dorotę Chaniecką i Michała Rolnickiego, a także dwie opolskie aktorki: Karolinę Kuklińską i Justynę Paradzińską.

W kwietniu warto wybrać się również do Teatru Rozrywki w Chorzowie, gdzie na małej scenie Karolina Kirsch przygotowuje „Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie powieści Lidii Amejko. Premiera odbędzie się 19 kwietnia, a w obsadzie zobaczymy lubianych chorzowskich aktorów: Martę Tadlę, Izabelę Malik, Jarosława Czarneckiego i Huberta Waljewskiego.

Z kolei 28 kwietnia w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się premiera sztuki Koffi Kwahulé „Nema”, w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Majowa premiera Teatru Śląskiego (19 maja) – „Himalaje” podejmie temat polskiego himalaizmu oraz marzeń człowieka mierzącego się z naturą i przekraczającego własne możliwości. Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka w pewnym sensie wpisze się w cykl śląskich przedstawień, zainicjowany przez niego w katowickim teatrze. Wśród bohaterów spektaklu pojawią się m.in. związani z Górnym Śląskiem Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer, a także Wanda Rutkiewicz i Krzysztof Wielicki. Współautorem scenariusza są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii o Kukuczce. Muzykę przygotowuje Miuosh, choreografię Kaya Kołodziejczyk, a scenografię Katarzyna Borkowska.

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w tym kwartale zagości klasyka – „Upiory” Henryka Ibsena wyreżyseruje Maciej Podstawny, we współpracy z Mirkiem Kaczmarkiem, który przygotuje scenografię, kostiumy i światło. Premiera odbędzie się 12 maja.

Wreszcie na koniec sezonu, 13 czerwca, w Teatrze Rozrywki odbędzie się premiera „Stańczyka” na podstawie sztuki Jana Czaplińskiego. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak. Kompozycje muzyczne przygotowują Maja Kleszcz, Wojciech Krzak i Wojciech Urbański, a choreografię Agnieszka Krysz. W obsadzie będzie można zobaczyć m.in. Alonę Szostak, Artura Święsa, gościnnie Mirosławę Żak i Elżbietę Okupską.

Opr. Aneta Głowacka

Leave a Reply