Pan Jowialski w Teatrze TVP

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca w Programie 1 TVP premiera nieśmiertelnego PANA JOWIALSKIEGO. Najczęściej wystawianą sztukę Aleksandra Fredry obejrzymy w nowej inscenizacji. Reżyserem jest Artur Żmijewski. W doborowej obsadzie zobaczymy wyśmienitych państwa Jowialskich – Annę Dymna i Adama Ferencego, a w roli Szambelanowej rewelacyjną Danutę Stenkę. Dorównują im kroku pozostali wykonawcy, wśród nich w roli Lokaja Krzysztof Globisz.

Akcja czteroaktowej komedii dzieje się na wsi, w dworku państwa Jowialskich. Stary Pan Jowialski mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Gości u nich starający się o rękę Heleny, prowincjonalny szlachcic Janusz. Przypadkiem do majątku Jowialskich trafiają młody literat Ludmir i jego przyjaciel malarz Wiktor, co owocuje serią przezabawnych sytuacji, groteskowych sporów, mistyfikacji i intryg.

„Pan Jowialski” to, jak określił Czesław Miłosz, „komedia temperamentów”. Zawsze grali w niej najwybitniejsi aktorzy. Tak też jest i tym razem. Zachowując bogactwo fredrowskiego języka Artur Żmijewski chciał uniknąć dosłownego odtworzenia stylistyki dworkowej zapisanej w tekście. Dlatego zdjęcia realizowane będą nie w naturalnych wnętrzach, a w hali zdjęciowej, w której Arkadiusz Kośmider stworzył autorską wizję majątku Jowialskich. Istotną rolę odegra warstwa muzyczna spektaklu autorstwa Włodka Pawlika, który mistrzowsko połączy klasyczne wzorce z jazzową improwizacją.

Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria:
Artur Żmijewski
Scenografia:
Arkadiusz Kośmider
Kostiumy:
Dorota Roqueplo
Zdjęcia:
Piotr Wojtowicz
Muzyka:
Włodek Pawlik
Montaż:
Krzysztof Boroń

Obsada: Adam Ferency (Pan Jowialski), Anna Dymna (Pani Jowialska), Danuta Stenka (Szambelanowa), Tomasz Kot (Szambelan), Joanna Kuberska (Helena), Fabian Kocięcki (Ludmir), Krzysztof Szczepaniak (Wiktor), Mateusz Rusin (Janusz), Krzysztof Globisz (Lokaj).

Leave a Reply