W DRODZE do teatru

Rozmowy o sztuce dla najmłodszych, książkowe zabawy oraz kołysanki, mruczanki i lulajki – na te i wiele innych wydarzeń od stycznia zaprasza Teatr Fredry w Gnieźnie.

Bo tempa nabiera realizowany przez gnieźnieńską scenę projekt edukacyjno-artystyczny „DROGA do teatru”, skierowany do dzieci od 6 miesiąca do 6 roku życia oraz ich opiekunów. Jego celem jest zaprojektowanie wydarzeń, dzięki którym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w działaniach kulturalnych, związanych przede wszystkim ze sztuką teatru. Projekt „DROGA do teatru” jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Od stycznia do czerwca 2018 roku Teatry Fredry organizować będzie bezpłatne warsztaty do spektaklu „Droga”, zajęcia dla małych dzieci i ich opiekunów, spotkania informacyjne o sztuce dla najnajów, a także warsztaty w przedszkolach.  Wczoraj w gnieźnieńskim Teatrze rozmawiano o sztuce dla dzieci najmłodszych zastanawiając się ile lat może mieć dziecko, aby móc uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych? Jak korzystać z nich wspólnie z dzieckiem. I czy na widowni pełnej małych dzieci musi panować cisza? Spotkanie odbyło się w scenografii spektaklu „Droga” i wzięli w nim udział jego twórcy. Spotkanie w szczególny sposób dedykowane było opiekunom małych dzieci i nauczycielom przedszkolnym

Już 17 marca o g. 12.30-14.30 w ramach projektu „DROGA do teatru” Teatr Fredry zaprasza na „Czytanki-hasanki – 3D – teatralne zabawy Dla Dzieci i bliskich im Dorosłych”. Czytanie książek dla dzieci może być wspaniałą zabawą nawet wtedy, gdy nie umie się jeszcze czytać słów i zdań. Przekonają się o tym dzieci i ich opiekunowie, którzy wezmą udział w działaniach opartych na metodzie czytania wrażeniowego. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka książek, pedagog, wykładowca, animatorka, która współpracuje z wydawnictwami promującymi wartościową literaturę, pisze artykuły i książki dla nauczycieli.

Natomiast 28 kwietnia o g. 11.00 – 12.30 gnieźnieński Teatr zaprasza na „Kołysanki, mruczanki lulajki – warsztaty kołysankowe”. . Lulajkom towarzyszyć będzie muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych. Kołysanki przeplatane będą opowiadaniami i zabawami ruchowymi. Wydarzenie przygotowano z myślą o dzieciach w wieku 6-18 miesięcy i ich opiekunach.

Ponadto przed i po każdym spektaklu „Droga” w reż. Beaty Bąblińskiej i Moniki Kabacińskiej odbywają się działania warsztatowe dla uczestników przedstawienia. Grupy zorganizowane uczestniczące w „Drodze” mogą zaprosić do przedszkola artystów, którzy poprowadzą warsztaty związane z tematem i formą spektaklu. Na teatralnym foyer znajduje się półka z książkami, kierowanymi do małych dzieci, które można czytać i oglądać przed spektaklami i warsztatami. W Teatrze dostępne są także materiały edukacyjne dotyczące sztuki dla małych dzieci i spektaklu „Droga”, zawierające praktyczne informacje – np. dlaczego tworzyć sztukę dla tak małych dzieci oraz jak się wspólnie bawić po spektaklu.

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza do kontaktu także stowarzyszenia, fundacje i ośrodki, które wpierają małe dzieci i ich rodziców. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia zasad współpracy i zorganizowania spotkania lub warsztatów odpowiadających na potrzeby danej grupy. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach projektu są bezpłatne. Projekt „DROGA do teatru” jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Leave a Reply