LAUDACJA dla Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Stefana Treugutta (5 marca 2018) laudację dla Laureatki, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej wygłosił członek Kapituły Nagrody, Grzegorz Mrówczyński (na zdj.). Laudację publikujemy w całości:

Kapituła Nagrody im. Stefana Treugutta, wybitnego krytyka i propagatora Teatru Telewizji postanowiła przyznać doroczną nagrodę za dzieło telewizyjne w sezonie 2016/17 Pani AGNIESZCE LIPIEC-WRÓBLEWSKIEJ za reżyserię sztuki Sary Ruhl, pt. „Posprzątane”.

Laureatka jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze i wydziału Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie. Posiada znaczący dorobek artystyczny w kilku dziedzinach: reżyserii teatralnej, reżyserii telewizyjnej, w scenopisarstwie, a także od niedawna w reżyserii radiowej.

Warto podkreślić, że do każdej z wymienionych dziedzin Agnieszka Lipiec-Wróblewska wniosła własne widzenie świata i mimo, że nie podążała za obowiązującymi trendami została doceniona. Oto niektóre nagrody:

-Grand Prix, czyli Wielka Nagroda Publiczności dla przedstawienia „Tama” Conora McPhersona z Teatru Studio w Warszawie na 36 Festiwalu KONTRAPUNKT, Szczecin 2001r.

– Nagroda Teatru Polskiego Radia- DON KICHOT za debiut reżyserski spektaklu „Obłomow” 2012r.

– Nagroda za reżyserię sztuki Sary Ruhl „Posprzątane” na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji DWA TEATRY, Sopot 2017r. Na tymże Festiwalu spektakl zdobył Grand Prix i nagrodzona została cała obsada aktorska.

Pani Agnieszka Lipiec-Wróblewska reżyserowała w najważniejszych polskich teatrach, w tym: w Teatrze Narodowym w Warszawie i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Przez wiele sezonów związana była z Teatrem Studio w Warszawie.

Od samego początku swojej drogi twórczej reżyserowała w telewizji, proponując również swoje oryginalne scenariusze.

W 2016 roku Agnieszka Lipiec-Wróblewska adoptowała dla potrzeb Teatru Telewizji wspomnianą już sztukę amerykańskiej autorki Sary Ruhl, pt. „Posprzątane” (Clean house) w tłumaczeniu Małgorzaty Semil. Sarah Ruhl została dwukrotną finalistką prestiżowej Nagrody Pulitzera (w tym za „Clean house”) i uważana jest za twórczynię magicznego realizmu. Naturalną więc rzeczą było zainteresowanie się Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej tą właśnie sztuką. Nasza laureatka powie w jednym z wywiadów o reżyserii telewizyjnej, że „daje mi możliwość szukania nowej interpretacji np. w obrazie. I nie wiem, czy praca kamery nie jest dla mnie najważniejszym środkiem wyrazu”.

Sztuka „Posprzatane” jest komedią. Tytułowe posprzątanie okazuje się być symboliczne, bowiem co innego znaczy dla każdej postaci. Oryginalność dramaturgicznego pomysłu opiera się na „oczyszczaniu” bohaterów z emocji. To, co wyraźnie zainteresowało Agnieszkę Lipiec-Wróblewską – to pokazanie na małym ekranie codzienności, w której uzyskuje się coś bardzo cennego – świadomość tego, co tracimy wraz z upływem czasu. Czy tak naprawdę potrafimy posprzątać we własnym życiu…?

Zwraca też uwagę wyjątkowo trafnie dobrana ekipa współrealizatorów i osobowości aktorskich w inspirujący sposób poprowadzonych. Dzięki temu zobaczyliśmy cenionych aktorów w nowych interpretacjach. W „Posprzątane” występują: Agata Kulesza, Dominika Kluźniak, Aleksandra Konieczna, Wiktoria Gorodeckaja i Piotr Adamczyk.

Kapituła Nagrody im. Stefana Treugutta obejrzała wiele innych przedstawień Teatru Telewizji, w tym ciekawie przeniesione na ekran spektakle z teatrów dramatycznych. Jednak dzieło telewizyjne- reżyseria Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej sztuki Sary Ruhl, pt. „Posprzątane” – uznaliśmy za najbardziej wartościowe.

Gratulujemy!

Grzegorz Mrówczyński

Warszawa 3 marca 2018

[tot. Katarzyna Michalik-Jaworska]

Leave a Reply