Honorowe wyróżnienie im. Stefana Treugutta dla Beaty Barciś

Łukasz Maciejewski komentuje wyróżnienie dla BEATY BARCIŚ za osiągnięcia w sztuce montażu:

Kilka tygodni temu, na posiedzeniu kapituły Nagrody im. Stefana Treugutta dla najlepszego Teatru Telewizji (wręczymy ją 3 III w Teatrze Polskim), zgłosiłem propozycję przyznania honorowego wyróżnienia za twórczy wkład w dorobek Teatru TV, wybitnej montażystce telewizyjnej, BEACIE BARCIŚ.

Propozycja została przyjęta z entuzjazmem.

Mam wrażenie, że doceniając zasłużenie reżyserów, aktorów, a od wielkiego dzwonu także scenografów czy kompozytorów, pisząc o teatrze zdecydowanie zbyt rzadko wspominamy o innych zawodach artystycznych towarzyszących powstawaniu dzieła (w filmie jest zresztą podobnie).

Montaż Beaty Barciś to zawsze rozmowa z dziełem, jego stylem, ale integralnością poszczególnych rozwiązań, idei wewnątrz tego dzieła.

Beata Barciś idealnie czuje rytm opowiadania, jest czułym doradcą, i samodzielnym, niepodległym twórcą.

Włożyłem minimalny wysiłek i policzyłem, że odpowiadała za montaż przy blisko DWUSTU produkcjach: przede wszystkim dokumentach i Teatrach Telewizji, ale także serialach, filmach fabularnych i telewizyjnych.

Tylko w ostatnich latach pracowała z artystami o tak odmiennym stylu i temperamencie twórczym jak Marcin Wrona, Bodo Kox, Juliusz Machulski, Agnieszka Lipiec Wróblewska czy Rafał Sabara. To Beacie Barciś zawdzięczamy również świetny montaż „Artystów” Moniki Strzępki, najbardziej oryginalnego i najlepszego polskiego serialu telewizyjnego.
W ogóle myśląc o misji telewizji publicznej, o wszystkich wybitnych artystach którzy przez lata tworzyli markę tej instytucji, będąc nierzadko w cieniu innych, pierwszoplanowych nazwisk, a o sobie – z wrodzonej skromności – powtarzali, że są tylko „rzemieślnikami”, „akompaniatorami”, „tłem”; myślę również o postaciach takich jak Pani Beata.

I cieszę się, że wciąż tacy pasjonaci pracują jeszcze w TVP. Że swoim talentem przynoszą tej instytucji splendor.

Bardzo Pani dziękuję.

Łukasz Maciejewski

Na zdjęciu: Beata Barciś z mężem, Arturem Barcisiem

Od redakcji: Nagrodę im. Stefana Treugutta w tegorocznej edycji otrzymuje pani Agnieszka Lipiec-Wróblewska, o czym już wcześniej informowaliśmy.

Leave a Reply