Julia Kijowska laureatką Szwedzkiej Nagrody Guldbaggen

Teatr Ateneum informuje: Z radością informujemy, że nasza aktorka – Julia Kijowska została laureatką Szwedzkiej Nagrody Guldbaggen (Złoty Żuk), przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu, za rolę drugoplanową w filmie „Strawberry Days” (reż. Wiktor Ericsson) (na zdj. w spektaklu Teatru Ateneum „Tramwaj zwany pożądaniem”, fot. Bartek Warzecha).

JULIA KIJOWSKA

Jedna z najciekawszych, polskich aktorek młodego pokolenia. Wielokrotnie nagradzana zarówno za dokonania teatralne, jak i filmowe. W 2005 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną.  Od 2006 do 2012 roku była aktorką Teatru Dramatycznego, od 2013 należy do zespołu Teatru Ateneum.

Pierwszą niedużą rolę na wielkim ekranie zagrała w „Boisku bezdomnych” Kasi Adamik (2008). W tym samym roku wystąpiła również  w ostatnim filmie Piotra Łazarkiewicza „0_1_0″. W 2010 roku pokazała się w „Wenecji” Jana Jakuba Kolskiego i „Linczu” Krzysztofa Łukaszewicza. Za rolę Chai w filmie Agnieszki Holland „W ciemności” została nominowana po raz pierwszy do nagrody Cybulskiego 2011r, (druga nominacja w 2017 roku). Kolejne lata pokazały Julię w rolach pierwszoplanowych: rola Marii w filmie „Miłość” Sławomira Fabickiego (2012) nagrodzona na Festiwalu w Salonikach (2013) oraz Kordula w „Serce, serduszko”” Jana Jakuba Kolskiego (2014). Od 2012 pracowała pod okiem Wojtka Smarzowskiego, a współpraca ta zaowocowała rolami w „Drogówce” (2013) i „Pod mocnym aniołem” (2014).

W roku 2016 r można było podziwiać ją w aż trzech obrazach: thrillerze „Sługi boże” Mariusza Gawrysia, „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki i, przede wszystkim, w wielokrotnie nagradzanych „Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego.

3 października 2017 roku w Teatrze Ateneum miała miejsce premiera spektaklu „Spowiedź motyla”, gdzie Julia zadebiutowała jako współreżyserka i autorka piosenek. Na deskach naszego teatru możemy ją też oglądać w głośnym spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Bogusława Lindy.

W 2018 roku na ekrany kin wejdzie „Nina” w reż. Olgi Chajdas, z Julią w tytułowej roli.

Beata Czemierowska
Specjalista ds. PR

Leave a Reply