Nowy projekt w Toruniu

Toruński Teatr im W. Horzycy informuje: Inaugurujemy cykl działań, podczas których chcemy eksplorować język artystyczny na pograniczu teatru i filmu oraz poszukiwać nowych sposobów komunikacji z publicznością. Dzięki współpracy z Fundacją TUMULT projekt kamera : teatr otwiera wyjątkowe wydarzenie – spektakl na podstawie kultowego filmu Davida Lyncha ,,Mulholland Drive”. Kolejne działania w ramach cyklu będą realizowane w następnych sezonach.

MULHOLLAND DRIVE  

Część 1  – reżyseria: Katarzyna Trzaska, wystąpią: Maria Kierzkowska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz.

Część 2 – reżyseria: Edyta Wróblewska, wystąpią: Anna Kozanecka, Anna Magalska, Matylda Podfilipska, Joanna Rozkosz, Agnieszka Wawrzkiewicz, Łukasz Ignasiński, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski,

Część 3 – reżyseria: Maciej Marczewski, wystąpią: Małgorzata Abramowicz, Arkadiusz Walesiak, Jarosław Felczykowski, Grzegorz Wiśniewski, Agnieszka Wawrzkiewicz, Julia Sobiesiak, Matylda Podfilipska, Paweł Tchórzelski, Bartosz Woźny, Łukasz Ignasiński, Mirosława Sobik, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz.(Kursywą zaznaczono osoby występujące na nagraniu).

Scenografia i kostiumy: Aneta Tulisz-Skórzyńska, światło i projekcje: Marcin Sauter.

Premiera 7 stycznia 2018 r.

Film ,,Mullholand Drive” zanurza nas w pogmatwanym, intrygującym, pełnym tajemnic i erotyzmu świecie. Kolejne obrazy zabierają nas w niepokojącą i wciągającą podróż po tajemnicach kobiecej duszy oraz świecie zdominowanym przez pieniądze i pragnienie kariery.  Poznajemy siłę fascynacji teatrem i aktorstwem. Konfrontujemy się z prawdą i kłamstwem, iluzją i rzeczywistością oraz zatracamy granicę pomiędzy tymi pojęciami. Lynch wciąga nas w intymny świat swoich bohaterów. Zainspirowani tym procesem chcemy w Teatrze Horzycy wprowadzić widzów w zakamarki teatru, które na co dzień często ukryte są przed ich spojrzeniem.  Sceny spektaklu będą odbywały się w kameralnych przestrzeniach, w kulisach, w salach prób, na korytarzach teatru. Do projektu zaprosiliśmy troje młodych  reżyserów filmowych, którzy swoje doświadczenie, wizję i wrażliwość artystyczną skonfrontują z przestrzenią teatru. Katarzyna Trzaska, Edyta Wróblewska i Maciej Marczewski wraz aktorami Teatru Horzycy przygotują sceny inspirowane trzema wątkami z ,,Mulholland Drive”. W spektaklu zostaną podjęte zarówno wątki kryminalne, jak i miłosne oraz temat badania granic pomiędzy prawdą a fikcją, rzeczywistością a teatrem.

Widzowie zostaną podzieleni na trzy grupy liczące po 40 osób, a następnie powędrują za przewodnikami w korytarze teatru. W różnych pomieszczeniach,  pełniących na co dzień rolę zaplecza teatru, będą odbywały się dłuższe i krótsze sceny, instalacje, performance. Wszystkie grupy spotkają się podczas finału, który odbędzie się na Dużej Scenie.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply