Teatr WARSawy zaprasza na czytanie „Mefista”

Z cyklu „Poniedziałkowa Scena Czytania” w poniedziałek, 18 grudnia o godzinie 19.00 Teatr WARSawy zaprasza na czytanie „Mefista” – na motywach powieści Klausa Manna oraz „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego, „Komediantów” Thomasa Bernhardta, „Łaskawych” Jonathana Littela oraz „Życiorysty” Janusza Rudnickiego.

Powieść Klausa Manna „Mefisto” opublikowana w 1936 roku portretuje niemieckie środowisko intelektualne w okresie triumfów narodowego socjalizmu. Główny bohater – Hendrik Höfgen – to utalentowany aktor, który daje się uwieść politycznej propagandzie i za cenę popularności sprzeniewierza się własnym przekonaniom. Klaus Mann z wielką wnikliwością kreśli psychologiczny portret człowieka, który powodowany manią wielkości i lękiem przed wykluczeniem, poddaje się moralnej destrukcji i staje się marionetką w rękach władzy.

Autorem scenariusza „Mefista” oraz wykonawcą jest Marcin Bortkiewicz, znany publiczności przede wszystkim jako reżyser filmowy (m.in. „Noc Walpurgii”) i teatralny, scenarzysta i dramaturg.

scenariusz i wykonanie: Marcin Bortkiewicz

reżyseria: Stanisław Otto Miedziewski

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wstęp wolny.

Leave a Reply