Andrzej Mastalerz reżyseruje „Autostradę”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczęły się próby przed ostatnią w tym roku premierą. Spektakl „Autostrada” reżyseruje Andrzej Mastalerz.

„Autostrada“ to pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci“ Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego „Pocztówki z Europy“, w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, „Hotelowe manewry“ reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera „Otwarcie sezonu” z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.

– „Autostrada” to pełna ciepła i dobrego humoru komedia. Główny bohater – Charlie Cox – redaktor jednego z wydawnictw i niespełniony pisarz, pod wpływem dramatycznej informacji wyrusza w podróż. Postaci napotkane na jego drodze i niespodziewane zdarzenia, powodują silną i czasami bolesną weryfikację jego dotychczasowego życia. Jak sobie z tym poradzi? Czy będzie w stanie zdobyć się na rzeczy, na które do tej pory nie miał odwagi? Czy zaryzykuje… po prostu żyć? Dlaczego taki tekst? W przedstawieniach teatralnych mało interesujące jest dla mnie to, że ludzie mają problemy. To oczywistość. O wiele ważniejsze jest czy i jak sobie z nimi radzą. Utwór przetłumaczony na język polski przez Bogusławę Plisz-Góral w roku 2012, nie został do tej pory wystawiony. W teatrze białostockim będzie miał więc swoją prapremierę – mówi Andrzej Mastalerz.

Kostiumy do spektaklu oraz scenografię projektuje Joanna Walisiak. Autorem muzyki jest Patryk Ołdziejewski. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Sławomir Popławski w roli głównego bohatera – Charliego Cox’a, Monika Zaborska jako Nell Todd, Bernard Bania w roli Travisa Dunna, Marek Cichucki jako Wally i Katarzyna Siergiej w roli Kiki.

Autostrada”

Tytuł oryginału: Running With Scissors

Premiera: 29 grudnia 2017 r.

Scena Kameralna

Czas trwania: ok. 110 minut

Autor: Michael McKeever
Tłumaczenie
– Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria – Andrzej Mastalerz
Scenografia i kostiumy Joanna Walisiak
Muzyka – Patryk Ołdziejewski
Inspicjent – Jerzy Taborski

Obsada:
Katarzyna Siergiej
Monika Zaborska
Bernard Bania
Marek Cichucki
Sławomir Popławski

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

[Fot. Urszula Bondaruk]

Leave a Reply