10 lat Salonu w Lublinie

Lubelski Salon Artystyczny (Centrum Kultury w Lublinie) obchodzi w dniach 21-22 listopada 2017 jubileusz dziesięciolecia. W programie zdarzenia:

Kobiety bez znaczenia” / Teatr Dramatyczny

21 listopada 2017 / godz. 19:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

bilety: 40/50 zł, grupowe-35 zł

reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz, scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski, projekcje: Emilia Sadowska, muzyka: Piotr Łabonarski

obsada: Halina Łabonarska, Małgorzata Niemirska

Kobiety bez znaczenia”, brytyjskiego aktora i dramaturga Alana Bennetta, to zgrabnie połączone w jeden tytuł dwa z dwunastu monologów z cyklu „Talking heads” (Gadające głowy).

Reżyser Grzegorz Chrapkiewicz wykorzystał dwa intrygujące monodramy: „Kobieta bez znaczenia” oraz „Pani od listów”, które nie tylko spiął wzruszającą klamrą, ale też zestawił na zasadzie kontrastowego podejścia bohaterek do samotności. Spektakl jest zarazem smutny i wesoły, ma walor oczyszczający, pozwala bowiem śmiać się nam z własnych przyzwyczajeń czy wad. Jednocześnie też jest popisem gry znakomitych aktorek: Haliny Łabonarskiej i Małgorzaty Niemirskiej.

Świetne portrety kobiet, wycieniowane psychologicznie, pobudzające do myślenia. /Przegląd/

Jakub Wocial / Teatra Rampa – recital „Dream of Broadway”

22 listopada 2017 / godz. 18:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

bilety: 30/40 zł, grupowe-25 zł

Jakub Wocial to jeden z najzdolniejszych w Polsce artystów teatru muzycznego młodego pokolenia, obdarzony wybitnym talentem, doceniany i chętnie angażowany do pierwszoplanowych ról, także za granicą. Artysta pragnie zaprosić Państwa do wspólnej podróży ścieżkami, które wiodły go w dotychczasowych latach kariery. Usłyszą Państwo fragmenty spektakli takich, jak „Upiór w Operze”, „Jesus Christ Superstar”, „Miss Saigon, „Rebecca”, „Les Miserables/Nędznicy”, czy kultowy „Taniec Wampirów”, w którym jako debiutant zdobył serca zarówno polskiej, jak i niemieckiej publiczności.

W „Dream of Broadway” zabrzmią utwory, które przez lata kształtowały artystyczną osobowość i wrażliwość Jakuba, dziś już kierownika sceny muzycznej warszawskiego Teatru Rampa oraz właściciela firmy Broadway w Polsce. Nie zabraknie również zapowiedzi kolejnych muzyczno-teatralnych wyzwań, które przed nim stoją. Artysta wystąpi ze znakomitą rosyjską pianistką Mariną Komissartchik oraz zaproszonymi gośćmi: Pauliną Janczak i Maciejem Pawlakiem.

Po koncercie „Dream of Broadway” odbędzie się wyjątkowe spotkanie pod hasłem

„Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna?”

Sala Oratorium Centrum Kultury w Lublinie / wstęp wolny

Do udziału w spotkaniu organizatorzy jubileuszu zaprosili twórców wydarzeń Lubelskiego Salonu Artystycznego, zarówno artystów jak i przedstawicieli publiczności, dla których kultura jest ważną częścią życia, a którzy stymulowali dziesięcioletnią działalność LSA. Zaprosimy ich, aby przy poczęstunku i lampce wina, zadać sobie nawzajem pytanie „Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna?”, nawiązując do pracy Jacka Woźniakowskiego pod tym samym tytułem.

Doznania estetyczne pod wpływem sztuki sprawiają, że człowiek, choć na chwilę może się wyrwać z prozy życia i dotknąć jakieś innej, nadprzyrodzonej wobec niego rzeczywistości. Jak powinna objawiać się taka rzeczywistość, aby mogła zasłużyć na miano doznania estetycznego? Znajomi artyści i przyjaciele podzielą się swymi refleksjami, obserwacjami, poglądami i uwagami na temat współczesnej sztuki, prezentując swe sugestie, zapatrywania, a czasem wręcz „myśli nieuczesane”.

Udział w spotkaniu potwierdzili dotychczas: Piotr Szczepanik (piosenkarz), Jakub Wocial (artysta pieśniarz), Małgorzata Klimczak (pedagog, polonistka), Jacek Brzeziński (aktor), ks. Mirosław Ładniak (duszpasterz artystów i ludzi kultury).

Spotkanie, nastrojowymi dźwiękami, uświetni Kinga Suchora – laureatka wielu festiwali z nurtu piosenki autorskiej – która, jak sama twierdzi, swoją muzyką „chce oswajać trudne uczucia, a słowa ugłaskiwać”.

Leave a Reply