Zderzenie dwóch pokoleń, gry przy kolacji oraz korporacyjne w Kaliszu

W TBK czyli Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu 4 listopada odbyła się premiera 7 minut Davida Desoli. Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Adam Biernacki, miejsce: Scena Malarnia.

Od teatru: 7 minut to osadzona w realiach magazynu fabrycznego metaforyczna opowieść o zderzeniu ludzkich pokoleń. Dwaj główni bohaterowie to Bezan, odchodzący na emeryturę stary magazynier, oraz młody Fok, który ma zająć jego miejsce. Ich niepozbawione absurdalnego humoru starcie, jak mogłoby się zdawać, pozostaje kompletnie niezauważone przez wędrujące od lat tą samą ziemską trasą mrówki. Bo mrówek nie obchodzi, czy ktoś ze świata olbrzymów spełni swoje ambicje, pozostawi po sobie ślad dla potomności i czy, po tym wszystkim, Ziemia nadal będzie się kręcić wokół Słońca.

Na szczęście nie jesteśmy mrówkami. A może na nasze nieszczęście nimi nie jesteśmy…?

W spektaklu występują nestor kaliskiej sceny Maciej Grzybowski i debiutant Jakub Łopatka.

A niebawem, bo 25 listopada, na Dużej Scenie pojawi się premiera znanej  sztuki Francisa Vebera Kolacja dla głupca. Przekład: Barbara Grzegorzewska Reżyseria: Bartosz Zaczykiewicz, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk.

Obsada: Izabela Beń, Agnieszka Dulęba-Kasza, Zbigniew Antoniewicz, Michał Grzybowski, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Michał Wierzbicki.

Opis sztuki : Aby urozmaicić cotygodniowe spotkania, kilku majętnych kolegów z wyższych sfer Paryża rywalizuje ze sobą w osobliwej dyscyplinie – ten, któremu uda się zaprosić na kolację największego głupca, wygrywa. Kiedy Pierre, zagorzały uczestnik gry, natyka się na François Pignona, jest pewien, że ten nierozgarnięty księgowy, a w czasie wolnym budowniczy makiet z zapałek, zagwarantuje mu zwycięstwo. Niestety, ból kręgosłupa unieruchamia Pierre’a na drodze do sukcesu. Z pomocą przychodzi mu niezdarny pan Pignon, który pomimo najlepszych chęci, wciąga gospodarza w wir kolejnych problemów – z przyjaciółmi, podatkami i kobietami. Tylko kto jest tutaj prawdziwym głupcem?

2 grudnia 2017 kaliski teatr zaprasza na premierę Podwyżki Georgesa Pereca. Przekład: Jacek Olczyk, reżyseria i opracowanie muzyczne Beniamin Bukowski, scenografia: Katarzyna Stochalska.

Obsada: Agnieszka Dzięcielska, Małgorzata Kałędkiewicz, Ewa Kibler, Kama Kowalewska: Bożena Remelska, Dawid Lipiński, Lech Wierzbowski.

Opis sztuki: Podwyżka to pełna absurdalnego humoru sztuka francuskiego eksperymentatora Georgesa Pereca. Główny bohater, jeden z trybików wielkiej korporacyjnej machiny, zdobywa się na odwagę i postanawia udać się do Kierownika Działu po podwyżkę. Sześć głosów w głowie bohatera kłóci się o to, jak najskuteczniej osiągnąć zamierzony cel.

Zegarmistrzowska precyzja formy, niespodziewane pojawienie się zaraźliwej choroby i ciąg absurdalnych perypetii, które prowadzą do nieoczekiwanego finału. A wszystko to zamknięte w pięćdziesięciu króciutkich odsłonach rozsadzających granice teatru.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska 

Leave a Reply