Trans-Atlantyk w Ateneum, początek prób

27 października 2017 roku rozpoczęliśmy próby do „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza w reżyserii Artura Tyszkiewicza – informuje warszawski Teatr Ateneum.

– Żeby nas nie urzekła aktualność tej sztuki – mówił aktorom Tyszkiewicz, nie kryjąc, że czysta doraźność polityczna teatru go nie interesuje. – Wyruszamy w podróż, która nie wiadomo jak się skończy. Trans-Atlantyk to figura, wehikuł do ucieczki. Dobrze, abyśmy spróbowali odnaleźć w sztuce problemy poszczególnych postaci, a nie kwestie społeczno-polityczne. Na ile JA potrafię nie być Polakiem? Jak być sobą? Czy muszę zawsze opowiadać się po tej lub tamtej stronie? A może chcę być po SWOJEJ stronie?

O czym więc będzie nasz „Trans-Atlantyk”?

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów „Trans-Atlantyku” i jej autora, a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w polskiej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską leżeć wyłącznie plackiem. Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.

PREMIERA: luty 2018 rok, Scena Główna

SPEKTAKL PRZYGOTOWANY W ROKU JUBILEUSZOWYM, Z OKAZJI 90 – LECIA TEATRU ATENEUM

adaptacja i reżyseria: Artur TYSZKIEWICZ
scenografia: Justyna ELMINOWSKA
muzyka: Jacek GRUDZIEŃ
światło: Mateusz WAJDA

WYSTĘPUJĄ:

GOMBROWICZ – Przemysław Bluszcz

CIECISZOWSKI – Tomasz Schuchardt

POSEŁ – Artur Barciś

PODSROCKI – Rafał Fudalej (gośc.)

PUŁKOWNIK – Tadeusz Borowski

BARON – Bartłomiej Nowosielski

PYCKAL – Dariusz Wnuk

CIUMKAŁA – Artur Janusiak

GONZALO – Krzysztof Dracz (gośc.)

TOMASZ – Krzysztof Gosztyła

IGNAC – Mateusz Łapka

HORACY – Wojciech Michalak

PANNA 1 – Julia Konarska

PANNA 2 – Katarzyna Ucherska

Leave a Reply