Narine Grigorian i Mateusz Nowak triumfują w Visaginas

Zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Monodramów „Atspindys” w Visaginas na Litwie. Po czterech dniach konkursu (11-14 października 2017), w którym walczyło o laury jedenastu wykonawców z dziewięciu krajów zostały rozdane nagrody jury i dyrektorów festiwali teatrów jednego aktora.

Jury w składzie Helena Liopo (Białoruś), Dagmar Podmakova (Słowacja), Ała Podłużnaja (Ukraina), Aleksandras Rubinovas (Litwa) i Tomasz Miłkowski, który jury przewodniczył, postanowiło przyznać Grand Prix artystce z Armenii, Narine Grigorian za spektakl „Moja rodzina w walizce”. Swoją nagrodą dyrektorzy festiwali obdarzyli Mateusza Nowaka za spektakl „Od przodu i od tyłu” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

„Przede wszystkim – powiedział Tomasz Miłkowski podczas uroczystej gali zamykającej festiwal – chciałbym w imieniu jury podziękować publiczności, która tak licznie oglądała spektakle i tak gorąco oklaskiwała artystów. Jeśli tak właśnie było, to znaczy, że ten festiwal jest miastu potrzebny. I jeśli tak bardzo spektakle trafiały w potrzeby widzów, a tak przecież było, to znaczy, że dobór repertuaru, dokonany przez dyrektorkę Mariję Tananę, okazał się trafny. A jeśli okazał się trafny, to tym lepiej dla publiczności, ale tym gorzej dla jury, które stanęło przed trudnym zadaniem przyznania tylko jednej nagrody – zgodnie z tradycją festiwalu Atspindys – czyli Grand Prix. Trzeba jednak się było z tym zadaniem uporać i z tym większą radością mam zaszczyt poinformować, że nagrodę zdobyła Narine Grigorian z Armenii. Serdecznie gratuluję|”.

Ozdobą festiwalu był spektakl ubiegłorocznej laureatki, wybitnej aktorki ukraińskiej, Lariysy Kadyrowej „Nie płacz za mną nigdy”, a także prezentacja filmów dokumentalnych Heleny Liopo, zrealizowanych dla TV Białorusi, poświęconych twórczości Eimuntasa Nekrošiusa i spotkanie z litewską mistrzynią monodramu, Birute Mar.

Leave a Reply