Chopin — Chip, Chop, Chipette

Zapraszamy serdecznie na premierę naszego spektaklu, Chopin — Chip, Chop, Chipette, która odbędzie się dzisiaj, 5 października o godzinie 20 w teatrze WarSawy.

Historia miłości słynnej pisarki George Sand i jednego z największych muzyków epoki romantyzmu Fryderyka Chopina, napisana na podstawie korespondencji kochanków i ich bliskich, dopełniona muzyką kompozytora wykonywaną na żywo.

Związek, który stał się dla obojga upojeniem, stopniowo nabierał coraz bardziej dramatycznego charakteru. Aktorka, Natalia Rzeźniak – Pospieszalska tworzy sceniczny portret George Sand, obrazując różne aspekty osobowości tej ekstrawaganckiej kobiety, ukazanej tu w roli matki, pisarki, muzy Chopina, opiekunki coraz bardziej chorego artysty, ale i „słynnej romansjerki” i prowokatorki.

Z jej opowieści wyłania się obraz sławnego muzyka pełen ciekawych szczegółów dotyczących jego charakteru, nawyków, słabości, gustów i rozrywek. Dowiadujemy się też o powstawaniu dzieł muzycznych Fryderyka Chopina i przeżywanej przez niego w czasie komponowania twórczej męce.

Przedstawienie obok narracji aktorki buduje muzyka kompozytora wykonywana na żywo przez pianistę Łukasza Pospieszalskiego (fragmenty m.in. Sonaty b-moll op.35, Scherza h-moll op.20, nokturnów i mazurków), będąca nie tylko tłem do działań aktorskich, lecz przybierająca formę krótkiego koncertu. Ten autorski pomysł i scenariusz jest dziełem Jerzego Bielunasa.

scenariusz i reżyseria — JERZY BIELUNAS 

w roli George Sand — NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA 

fortepian — ŁUKASZ POSPIESZALSKI

kostiumy — ELŻBIETA TERLIKOWSKA 

scenografia — KATARZYNA MAZUREK

Spektakl powstał dzięki fnansowemu wsparciu frmy PGNiG. Patronat nad projektem objął Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Fortepian dostarcza firma YAMAHA.

Premiera zaplanowana jest na 5 października 2017 w Teatrze WARSawy.

Łukasz Pospieszalski

Leave a Reply