X Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie 2017

Młodzi skrzypkowie zagrali w średniowiecznym mieście

Jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego odbywał się w Lublinie w dniach od 5 do 10 września. Piękne brzmienie skrzypiec wpisało się w obchody 700. lecia Miasta Lublina i było miłym akcentem na zakończenie wakacji. Do konkursu przystąpiło 32 uczestników z różnych zakątków naszego kraju. Organizatorem konkursu, który w Lublinie odbywa się co trzy lata, jest niezmiennie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

– Atmosfera naprawdę była wspaniała a poziom imprezy wysoki. W jury znalazły się znakomitości wiolinistyki, profesorowie: przewodniczący jury Roman Lasocki, wiceprzewodnicząca jury Dominika Falger i jurorzy: Konstanty Andrzej Kulka, Marcin Baranowski, Mieczysław Szlezer, Szymon Krzeszowiec, Andrzej Gębski – podkreśla Ryszard Piotr Heliasz, dyrektor Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. – Zacnemu gronu przewodniczył honorowo prof. Zakhar Bron, prezes naszego Towarzystwa, jeden z najwybitniejszych skrzypków i pedagogów świata.

Inauguracja konkursu odbyła się w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie. Z recitalem wystąpiła Ines Issel Burzyńska [na zdj], piętnastoletnia hiszpańska skrzypaczka polskiego pochodzenia, uczennica prof. Zakhara Brona. Wybitnie utalentowana studentka Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie wykonała: „Legendę”op.17, „Poloneza koncertowego D-dur” op. 4 Henryka Wieniawskiego i „Sonatę A-dur” Cesara Francka. Przy fortepianie towarzyszyła skrzypaczce Joanna Zathey-Wójcińska.

Przesłuchania uczestników konkursu odbywały się w dwóch grupach wiekowych, w trzech etapach. W grupie młodszej znaleźli się skrzypkowie, którzy do dnia 1 września 2017 r. nie przekroczyli 16 lat, w grupie starszej skrzypkowie, którzy do tej samej wyznaczonej daty nie przekroczyli 24 lat.

Po kilku dniach przesłuchań, które obywały się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, jury wyłoniło finalistów konkursu.

– O wyrównanym, bardzo wysokim poziomie tegorocznego konkursu w Lublinie świadczy fakt, że jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia finalistów. W grupie młodszej najciekawsze wykonanie i interpretację, jak również poziom wykonawczy zaprezentowała Marta Gębska [na zdj.] z Warszawy – podkreśla prof. Zakhar Bron, honorowy przewodniczący jury. – Natomiast w grupie starszej, gdzie dojrzałość uczestników pogłębiała rozumienie i interpretację wykonywanych utworów przyznano miejsca ex aequo. Tu pierwsze miejsce przypadło Sulamicie Ślubowskiej z Jeleniej Góry i Marcie Grygier z Leszna. Warto podkreślić, że wszyscy utalentowani muzycznie młodzi skrzypkowie, którzy przyjechali do Lublina, aby zaprezentować swoje umiejętności i nie bali się konfrontacji z innymi, zasługują na najwyższą pochwałę.

Na koncercie laureatów, który odbył się w sali koncertowej OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie wręczono nagrody najlepszym tegorocznym młodym skrzypkom. Była to też okazja do publicznego zaprezentowania nagrodzonych. Marta Gębska, która zajęła I miejsce w grupie młodszej podsumowując swój udział konkursie wykonała Fantazję na temat z opery „Porgi&Bess” op. 19 Frołowa, którą podbiła serca publiczności. Laureatka II miejsca Milena Pioruńska, w tej samej grupie wiekowej, zagrała brawurowo „Kaprys nr 2” op. 18 Henryka Wieniawskiego a w wykonaniu laureatów III miejsca ex aequo: Gaji Wilewskiej z Łodzi i Artura Jaworskiego z Wodzisławia Śląskiego, usłyszeliśmy Kaprys nr 3 op. 18 Henryka Wieniawskiego i Kaprys nr 3 Karola Lipińskiego.

W grupie starszej laureaci pierwszego miejsca: Sulamita Sara Ślubowska zagrała „Tzigane” M. Ravela a Marta Grygier Sonatę „Kreutzer” cz. I L. van Beethovena. Bartosz Sikibiński zdobywca II miejsca wykonał Sonatę nr 3 „Ballada” Ysaye.

– Konkursy lubelskie to przede wszystkim wielka idea. Patron Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków Stanisław Serwaczyński był nauczycielem Henryka Wieniawskiego. Należy podkreślić, że obaj pochodzili z Lublina – dodaje Ryszard Heliasz, dyrektor konkursu. – Nie dziwi zatem fakt, że od lat organizujemy przesłuchania dla młodych wiolinistów w naszym mieście, które zapoczątkowali nieżyjący już dwaj animatorzy kultury: wybitny skrzypek i pedagog prof. Zenon Brzewski i Jacek Ossowski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego w Lublinie. Dzięki nim w Lublinie kontynuowana była polska szkoła skrzypiec, której kolejnym pokoleniom, mimo wielu problemów nie wolno zaprzepaścić. Ta idea przyświeca Towarzystwu Muzycznemu im. H. Wieniawskiego w Lublinie, które w przyszłym roku naprawdę z należną dumą będzie obchodziło 120-lecie nieprzerwanej działalności.

Laureaci Grupy Starszej X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie oprócz nagród regulaminowych takich jak występ w przyszłorocznym Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie otrzymali nagrody pieniężne po 1000 zł od Klubu Rotary Lublin Centrum, które wręczył Prezydent Klubu Marek Gromaszek. Laureaci Grupy Młodszej otrzymali nagrody ufundowane przez Towarzystwo Muzyczne w postaci Recitalu w ramach „Harmonii Starego Miasta” 2018.

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk przyznał Medal 700-lecia Lublina prof. Zakharowi Bronowi i Ryszardowi Heliaszowi. Uhonorowano też Lubelskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które otrzymało Medal 700-lecia Lublina również jako instytucja.

Joanna Biegalska

Fot. mat. Towarzystwa Muzycznego w Lublinie

Laureaci Konkursu:

Grupa Starsza

1 ex-aequo

Ślubowska Sulamita Sara

1 ex-aequo

Grygier Marta

2

Skibiński Bartosz

3

Białostocka Wiktoria

4

Fraś Bartłomiej

5 ex-aequo

Sztekmiler Marcelina

5 ex-aequo

Owsiany Kamila

Finalista

Ogryzek Beata

Grupa Młodsza

1

Gębska Marta

2

Pioruńska Milena

3 ex-equo

Wilewska Gaja

3 ex-equo

Jaworski Artur

4 ex-equo

Zalesińska Kalina

4 ex-equo

Izdebski Jakub

5

Marczak Justyna

Leave a Reply