Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2017 rozdane

Już po raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński [na zdj. /PAP] – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Szczególnym wyróżnieniem jest nagroda „Dzieło życia” przyznawana za całokształt twórczości. W tym roku jej laureatem został Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta, tłumacz, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Debiutował w 1949 r. zbiorem opowiadań „Fiołki przynoszą szczęście”. Jego najwyżej cenione książki to „Boski Juliusz: zapiski antykwariusza” oraz „Nazo poeta”. Napisał też m.in. „Kaprysy starszego pana”, „Pożegnanie z panną Syngilu albo Słoń a sprawa polska”, „Trzynaście ćwiczeń europejskich”, „Tyberiusz Cezar”, „Zapamiętani”, „Antyk po antyku” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike). W latach 70. – obok kilku innych wybitnych artystów – stanął na czele rodzącej się wówczas opozycji demokratycznej. Brał czynny udział w akcjach protestacyjnych środowisk twórczych (jest jednym z założycieli i redaktorów „Zapisu” – najważniejszego czasopisma ukazującego się w PRL poza cenzurą). Laureat wielu nagród i odznaczeń.

W kategorii Literatura nagrodę zdobył Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” (Wydawnictwo Znak). Poeta, prozaik, krytyk literacki publikujący m.in. w „Lampie i Iskrze Bożej”, „Res Publice Nowej” czy „Tygodniku Powszechnym”. Zadebiutował w 1992 r. tomikiem „Rzeczy, które były światem”, będącym wyrazem młodzieńczej fascynacji twórczością Zbigniewa Herberta. Wydał również pięć innych zbiorów poezji. Za tomik „Wszyscy nasi drodzy zakopani” otrzymał w 2002 r. nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

W kategorii Muzyka nagrodę zdobył w tym roku kompozytor Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska Góra”, (Warszawska Jesień 2016). Uczeń prof. Włodzimierza Kotońskiego, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Komponował m.in. dla Polskiego Radia, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, festiwalu Warszawska Jesień, artystów takich jak Jerzy Artysz czy Elżbieta Chojnacka. Autor muzyki do spektakli teatralnych (Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieślaka, Grzegorza Jarzyny) oraz filmów (m.in. „Ono”, „33 sceny z życia” i „W imię” Małgorzaty Szumowskiej, „Tatarak” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy czy „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego).

Laureatem w kategorii Sztuki plastyczne, za wystawę „Wrota Miłosierdzia” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, został Kazimierz Gustaw Zemła – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył do 2002 r. Specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej i studyjno-kameralnej. Autor m.in.: „Pomnika Powstańców Śląskich” w Katowicach, „Czynu Polaków” w Szczecinie, „Polegli Niepokonani” na warszawskiej Woli, „Monte Cassino” w Warszawie, „Henryka Sienkiewicza” w warszawskich Łazienkach. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych.

W kategorii Teatr nagrodą uhonorowany został Maciej Prus za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowy w Warszawie. Jest aktorem i reżyserem. Studiował także historię sztuki. Asystował Konradowi Swinarskiemu przy realizacji „Nie-boskiej komedii”. Był też związany z Teatrem Laboratorium 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego. Jako reżyser zadebiutował inscenizacją „Pierwszego dnia wolności” Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. Swoje spektakle reżyserował w wielu teatrach na terenie całej Polski. Ma na swoim koncie również liczne inscenizacje operowe. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za sezon 1978/1979 za reżyserię spektaklu „Noc listopadowa”.

Więcej szczegółów na www.norwid.mazovia.pl

Materiał nadesłany
27-09-2017

Leave a Reply