Szalone Dni Muzyki 2017

Od 29 września do 1 października 2017 r. potrwają – ósme już – Szalone Dni Muzyki w Warszawie. Tym razem dyrekcja festiwalu postawiła na taniec w muzyce, stąd nazwa tegorocznych Dni – La Danse.

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, w tym roku koncentruje się wokół tańca i jego ogromnej roli, którą od zawsze odgrywał w muzyce klasycznej. Przez trzy dni będzie trwał przegląd najciekawszych kompozycji inspirowanych tańcem powstałych na przestrzeni wielu wieków.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki to okazja do spotkania całej plejady znakomitych pianistów z całego świata oraz zespołów kameralnych. Jedną z większych atrakcji tegorocznej edycji z pewnością będą dwa koncerty Apollon Musagète Quartet, czy zespołu Kwadrofonik.

Wśród zespołów kameralnych znajdą się również ansamble specjalizujące się w muzyce dawnej. Belgijski Ricercar Consort wystąpi trzykrotnie, prezentując tańce dworskie europejskiego baroku i renesansu. Z kolei zespół Ars Nova wykonywać będzie m.in. tańce średniowieczne z udziałem specjalistów z zakresu tańca historycznego.

Orkiestra Sinfonia Varsovia, organizator festiwalu, zagra 8 koncertów, każdy z innym repertuarem, z czego jeden w mniejszym składzie, jako Polska Orkiestra Kameralna.
Na festiwalu pojawią się też inne uznane zespoły, z Sinfoniettą Cracovią i Orkiestrą Filharmonii Narodowej na czele, a także najlepsze orkiestry ze szkół muzycznych z całego kraju.

Istotne miejsce w programie festiwalu zajmuje muzyka o bezpośrednim scenicznym rodowodzie. Ukłonem w stronę tańców scenicznych będą dwa koncerty Orkiestry Teatru Wielkiego –  Opery Narodowej poświęcone muzyce baletowej Piotra Czajkowskiego i słynnym walcom z baletów, oper i operetek.

W trakcie 57 festiwalowych koncertów w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie przed gmachem teatru muzycy zagrają także sporo utworów odchodzących od głównego nurtu muzyki klasycznej. Wśród blisko 1000 wykonawców znajdą się zarówno big bandy, zespoły muzyki folkowej, jak i projekty eksperymentalne. Specjalny program Szalonych Dni Muzyki przygotowano też dla dzieci i rodzin.

Więcej –  www.szalonednimuzyki.pl

 

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Organizatorem Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, a współorganizatorami: Teatr Wielki – Opera Narodowa, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Leave a Reply