W Rzeszowie Francis Veber i Daleki Wschód

Teatr im. Wandy Siemiaszkowej w Rzeszowie na  23.09.17 przygotowuje premierę KOLACJI DLA GŁUPCA (Le dîner de cons) Francisa Vebera w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej. Reżyseria: Marcin Sławiński, scenografia: Wojciech Stefaniak, muzyka: Jarosław Babula.
Obsada: Joanna Baran, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Marek Kępiński, Adam Mężyk, Grzegorz Pawłowski, Robert Żurek.
Opis : Jedna z najbardziej popularnych komedii światowego teatru na rzeszowskiej scenie. Bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant co tydzień organizuje dla przyjaciół w swojej posiadłości „kolację dla głupca” – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki.

François Pignon pozornie spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym „głupcem”. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a i to on bezwiednie staje się mistrzem ceremonii, co prowadzi do serii prześmiesznych sytuacji, gwarantując świetną rozrywkę widzom spektaklu.

 

7 października 2017 r. w Szajna Galerii tego teatru pojawi się premiera o tytule SERCE BEZ GRANIC w reżyserii Sławomira Gaudyna. Scenariusz i opracowanie muzyczne: Sławomir Gaudyn, Grzegorz Janiszewski, scenografia: Grzegorz Janiszewski.
Obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski.
Opis : Portret kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół.

 

Teatr Maska w Rzeszowie proponuje 24.09.2017 r. premierę sztuki BAMBUSOWA KSIĘŻNICZKA powstałej na podstawie japońskiej baśni z okresu Heian (od 794 do 1185 roku) Scenariusz i reżyseria: Noriyouki Sawa, tłumaczenie: Jacek Popławski, muzyka: Iga Eckert.
Ze strony teatru : Dawno, dawno temu w lesie dalekiej Japonii pewien staruszek zauważył niezwykły pęd bambusa świecący pięknym, podobnym do księżycowego blaskiem. Kiedy ściął dziwną roślinę, znalazł w środku dziewczynkę wielkości palca. Zdumiał się bardzo, ale jeszcze bardziej ucieszył, ponieważ on i jego żona byli bezdzietni i bardzo z tego powodu nieszczęśliwi. Zabrał dziewczynę do domu i nazwał „Kaguya”, co znaczy świecąca pięknym światłem. Od tej pory, kiedykolwiek ścinał bambusa, znajdował w środku bryłkę złota., co w krótkim czasie przyniosło mu fortunę. Kaguya w ciągu kilku miesięcy wyrosła na piękną dziewczynę . Wielu możnych i wpływowych zalotników, zachwyconych jej urodą, starało się o jej rękę. Nawet sam cesarz zakochał się w dziewczynie i chciał, by została jego żoną. Kaguya skrywała jednak pewną tajemnicę…

Spektakl familijny z Dalekiego Wschodu inspirowany japońską baśnią z początków okresu Heian (od 794 do 1185 roku), przygotowany przez japońskiego twórcę Noriyouki Sawę.

Obsada : Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Leave a Reply