Lubelski plenerowy Kinoteatr kryminalny, czyli Łukasz Witt-Michałowski ożywia Zygę Maciejewskiego

Adaptacja obsypanej nagrodami powieści kryminalnej „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia.

Rok 1945. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisał swoisty „pakt z Diabłem” – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław Zbrojewicz). Ceną jest nie tyle przeżycie, ile przede wszystkim ocalenie żony (Matylda Damięcka) i nowo narodzonego dziecka.

Komisarz podjął się rozwiązania zagadki, która doprowadzi do bezwzględnej Walakowej (Agnieszka Wielgosz) i jej wspólników przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.

Czy Maciejewskiemu uda się ocalić własną skórę, rodzinę i niewinnych ludzi?

Czy ubek dotrzyma obietnicy?

Dlaczego nieszczęście miałoby ominąć właśnie Lublin?

Wszystko opowiedziane zostanie głosem, słowem, obrazem i dźwiękiem na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Miejscu, w którym początek i koniec miała historia opisana na kartach „Pogromu w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego.

Dlaczego akurat Zamek Lubelski? Bowiem był (na równi z obozem koncentracyjnym Majdanek) głównym ośrodkiem represji i terroru na Lubelszczyźnie. Po wojnie mieściło się w nim więzienie NKWD i UB.

W 1954 roku władze przeznaczyły zamek na cele kulturalne. Po zaadaptowaniu wnętrza (według projektu inż. Jerzego Gajewskiego), w południowym skrzydle zamku znalazło siedzibę Muzeum Okręgowe, zaś w północnym – Wojewódzki Dom Kultury. Z czasem cały budynek przejęło Muzeum Lubelskie.*

Marcin Wroński i Łukasz Witt-Michałowski nie współpracują ze sobą po raz pierwszy. „Córka Złotnika*, performatywne autorskie czytanie „Kino Venus*

Pogrom…”* zaczął powstawać jako spektakl na obchody 700 lecia Lublina’ Z racji specyfiki inscenizacji oraz niezbędnego (nader kosztownego!) sprzętu starania o fundusze trwały mniej więcej od końca 2015 roku. Na szczęście przez trzy lipcowe wieczory (14- 16 lipca 2017 r.) widzom pozostanie już tylko nieskrępowana radość z takiej teatralno- filmowo- plenerowej niespodzianki.

Drogi Autorze, kochani Reżyserzy – trzymam kciuki, powodzenia…!

Nota o autorze:

Marcin Wroński – czołowy polski pisarz powieści kryminalnych, obchodzący w 2017 roku 25-lecie pracy artystycznej.

Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”, lecz popularność zdobył cyklem lubelskich kryminałów retro o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim, rozpoczętym w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”.

Powieści Wrońskiego spotkały się z uznaniem czytelników i krytyków i były nominowane do najważniejszych nagród literackich.

W 2014 roku za „Pogrom w przyszły wtorek” (powieść, na inscenizację której serdecznie zapraszamy) autor otrzymał wszystkie krajowe laury w dziedzinie kryminału Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagrodę Kryminalnej Piły.

W 2017 roku ukazała się dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego: „Czas Herkulesów”.

POGROM W PRZYSZŁY WTOREK” Marcina Wrońskiego, adaptacja i reżyseria Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia; obsada: Przemysław Sadowski (Zygmunt Maciejewski), Matylda Damięcka (Róża), Mirosław Zbrojewicz (Grabarz), Agnieszkę Wielgosz (Walakowa), Robert Zawadzki (Bułaś), Konrad Biel (Gliker), Tomasz Bielawiec (Walak), Arkadiusz Cyran (Darzycki), Ewa Pająk (Kapranowa), Marcin Wąsowski (Wasertreger), Mirella Rogoza-Biel (Wasertregerowa), Dariusz Jeż (Myszkowski), Adam Organista (Tojwi), Jarosław Tomica (Lipowski), Łukasz Jemioła (Żebrak), Mateusz Nowak (Zajfen), Michał Zgiet (Ziemlianin), Jan Tuźnik (Koprowski), Wojtek Kaproń (Młody Kapran) Natalia Wierzbicka (Żona Kaprana), Ignaś Witt-Michałowski Tymon Malec Zuzia Witt-Michałowska (Dzieci Kaprana), Wiktoria Dudek (Zosia), Monika Sawka Łukasz Borkowski (Prezenterzy);

dziedziniec Zamku Lubelskiego, potrójny pokaz premierowy: 14 -16 lipca 2017, godz.21.00

bezpłatne wejściówki dostępne od 5 lipca w:

– kasie Centrum Kultury
– Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie, ul. Jezuicka 1/3
– kasie Muzeum Lubelskiego na Zamku, ul. Zamkowa 9

Kontakt:

Dział Promocji i Komunikacji Centrum Kultury w Lublinie

tel: 81 466 61 10

e-mail: szymanska@ck.lublin.pl

*http://teatrnn.pl/leksykon/node/144/zamek_lubelski#3

*http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/49439,szczegoly.html

*http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/188755.html

*http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/220845.html

Anna Rzepa-Wertmann

Leave a Reply