17 MFSM: Plan lekcji

Spektakl wg pomysłu Dariusza Skibińskiego pjwia się na festiwalach i przeglądach teatrów alternatywnych w Polsce i na świecie od wielu lat. Zmienia się obsada (Skibiński osobiście pilnuje formy i wciąż w tym spektaklu występuje), a te zmiany zapewniają spektaklowi młodość. Od paru lat do zespołu dołączył Bartłomiej Ostapczuk, ale struktura spektaklu, jego zasada i poszczególne epizody trwają, przywodząc na myśl wspomnienie Kantorowskiej „Umarłej klasy” i formy teatralnej, którą proponował.

Trzech uczniów, uwięzionych w pułapce pamięci, wracających do szkolnych ławek i przeżyć, poszczególnych lekcji: biologii, gimnastyki, matematyki, tkwi w swoich wydzielonych przestrzeniach jak na wyspach w morzu błota świata. Mogą do siebie na chwilę przewędrować kładkami, które wciąż rozstawiają i składają, wtedy płatają sobie rozmaite figle, błaznują, czasem przepychają, potrącają, a czasem wymieniają kanapkami.

Nie obowiązuje tutaj narracja linearna, poszczególne epizody pojawiają się jak byty samoistne, sąsiedzkie, można sobie wyobrazić inne ich uszeregowanie. W tym świecie wspomnień pojawiają się sekwencje rozmaitych wtajemniczeń – symbolizuje to scena działania z tekturową rurką, przekazywaną z rąk do rąk, a towarzyszące temu ruchy graniczą z magią, rytuałem. Wiele w tym spektaklu takich zdyscyplinowanych działań o absurdalnym posmaku, które tworzą obraz czasów minionych, a niekiedy przywołują ich grozę. Służą temu dziecięce wyliczanki zaprawione okrucieństwem i wzmagający się pod koniec rytm, w których brzmi echo zagłady.

Zresztą, co się komu śni. To spektakl otwarty na wiele skojarzeń i interpretacji. Biegłość artystów, budząca rozmaite emocje, ale i niekiedy bezinteresowny uśmiech sprawia, że ogląda się to przedstawienie z niesłabnącym zainteresowaniem i podziwem dla świadomego, scenicznego działania.

tm.

PLAN LEKCJI, Scenariusz, reżyseria Dariusz Skibiński, muzyka Jacek Hałas, występują Dariusz Skibiński, Stanisław Vojtechowski, Jan Kochanowski/Bartłomiej Ostapczuk, Teatr a3, spektakl na scenie Przodownik, 14 czerwca 2017

[fot. Piotr Chlipalski]

Leave a Reply