CIEŃ w łódzkim Jaraczu

Kamila Sammler przygotowuje autorski monodram „CIEŃ” w ramach projektu NIE CZEKAMY – GRAMY, który ma na celu wzmocnić indywidualne działania aktorów, wynikające z ich zainteresowań i poszukiwań twórczych.

„CIEŃ” powstaje na podstawie „Cienie. Eurydyka mówi:” Elfriede Jelinek w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Austriacka noblistka wzięła na warsztat słynny mit o Orfeuszu i Eurydyce, dekonstruując go i przedstawiając historię z perspektywy milczącej zwykle nimfy, dla której śmierć – przejście do krainy cieni, okazuje się być jedyną drogą do wyrażenia własnego ja. Eurydyka z tekstu Jelinek, żona idola muzyki pop, niewolnica własnej urody i seksapilu, jest jedynie ozdobą utalentowanego małżonka, a jej wskrzeszenie ma być dla niego wyjątkową nagrodą. Eurydyki jednak nikt nie pyta o zdanie, jest istotą (kobietą) pozbawioną prawa do autonomii.

Monodram Kamili Sammler jest opowieścią o przejściu, aktorka odważa się na rozmowę o granicach: pomiędzy światłem i ciemnością, teraźniejszością i przeszłością, żywym i martwym. W tej metaforycznej podróży towarzyszą jej dźwięki, obrazy, głosy i cienie, a także fotografie, które są ważnym partnerem artystycznego życia Aktorki. Powstaje spektakl o bólu i nadziei, odpowiedzialności i determinacji.

CIEŃ na podstawie „Cienie. Eurydyka mówi:” Elfriede Jelinek

opracowanie i realizacja – Kamila Sammler

wizualizacja – Sergiusz Sachno

muzyka i dźwięk – Eryk Kotys

w Cieniu – Grażyna Walasek i Ireneusz Czop

inspicjent/sufler – Marta Baraszkiewicz

premiera na Małej Scenie Jaracza, 13 i 14 maja 2017

Leave a Reply