Shmuel Atzmon – Wircer czaruje w Teatrze Żydowskim

W sobotę, 6 maja odbyła się premiera „Miasteczka” na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja Teatru Żydowskiego. Ten uroczy drobiazg sceniczny reżyserował Samuel Atzmon – Wircer, który także wystąpił w spektaklu obok znakomitych aktorów Teatru Żydowskiego, Henryka Rajfera i Jerzego Walczaka – razem stworzyli niedościgły tercet. Spektakl, entuzjastycznie przyjęty przez publiczności, grany jest w języku jidysz (z polskimi napisami), mieniąc się rozmaitymi odcieniami sztuki Szolema Alejchema, z jego charakterystycznym poczuciem humoru i życzliwością dla każdego człowieka.

TM

MIASTECZKO KASRYLEWKA wg Szolema Ajelchema

Adaptacja: Miki Goldenberg

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Konsultacje jidysz: Jacob Weitzner

Asystentka reżysera: Monika Soszka

Tytuł oryginału: Klejne menszelech

Język przedstawienia: Jidysz (z tłumaczeniem na polski)

Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak

Samuel Atzmon – Wircer urodził się 29 czerwca 1929 roku w Biłgoraju i tam też mieszkał aż do II wojny światowej. Z rozrzewnieniem wspomina swoje dzieciństwo, swoich nauczycieli i kolegów, dziadka, który jako dyrektor Banku Spółdzielczego mocno wpisał się w historię miasta. Sam Samuel Atzmon-Wircer w 2008 r. został honorowym obywatelem Biłgoraja.

Wojnę przeżył jako zesłaniec na terenie Rosji (Syberia, Kazachstan, Uzbekistan). Po jej zakończeniu wraz z rodziną zamieszkał w Krakowie, gdyż ich biłgorajski dom został zniszczony podczas niemieckiego bombardowania. Z powodu sytuacji politycznej w Polsce z żalem musieli opuścić swoją ukochaną Polskę.

W 1948 roku wyjechali do Izraela. Samuel Atzmon – Wircer ukończył studia aktorskie w Tel Avivie i występował na deskach teatrów Habima (narodowa scena Izraela) i Zavit. W międzyczasie kontynuował studia aktorskie i reżyserskie w Londynie i Nowym Jorku. Tam zaprzyjaźnił się z wybitnym reżyserem Konradem Świnarskim.

Samuel Atzmon – Wircer jest twórcą i honorowym dyrektorem teatru Yiddishspiel (The Yiddish Theater in Israel) grającego w języku jidysz, języku przedwojennych Żydów europejskich. W Polsce ostatnio można było oglądać jego grę w spektaklu „Ostatnia miłość”, na podstawie opowiadania Izaaka Baszewisa Singera. Sztuka ta pokazywana była na Festiwalu Warszawa Singera, a następnie w ponad 20 miastach w Polsce.

Wśród wielu wyróżnień Samuel Atzmon – Wircer ma m.in. tytuł doktor honoris causa Uniwerstetu Bar-Ilan w Izraelu.

Leave a Reply