Premiera w Teatrze Żydowskim – „Miasteczko Kasrylewka” w języku jidysz

W sobotę 6 maja w Teatrze Żydowskim szykuje się kolejna premiera – „Miasteczko Kasrylewka” w reżyserii Shmuela Atzmona-Wircera na podstawie „Miasteczka” Szolema Alejchema. Spektakl grany będzie w języku jidysz z polskim tłumaczeniem. Premiera odbędzie się 6 maja na Scenie Kameralnej przy ul. Senatorskiej 35. Pokazy popremierowe 7 i 8 maja. Wystąpią: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer i Jerzy Walczak.

Miasteczko” jest opisem Kasrylewki. Jeśli ktoś chciałby jednak szukać Kasrylewki na mapie, nie znajdzie jej. Została bowiem wymyślona przez Szolema Alejchema. Większość jej mieszkańców stanowią biedacy. Są to jednak biedacy, którzy nie stracili radości życia. Szolem Alejchem przedstawia całą galerię postaci z Kasrylewki. Poznajemy gderliwego właściciela restauracji i zaraz dowiadujemy się, że jego żona jest jeszcze gorszą gderą. Nieco później pojawiają się dwie najbardziej znane postaci Szolema Alejchema: Tewje Mleczarz i Menachem Mendel, całkowite przeciwieństwa charakterów. Tewje to pracowity, twardo stąpający po ziemi gospodarz, z kolei Menachem buja w obłokach, jest, jak to się pięknie mówi w jidysz, „luftmenszem”. Można się domyślać, że współpraca tych dwóch postaci prowadzi do nieszczęścia, utraty pieniędzy, majątku. U Szolema Alejchema można stracić wszystko, ale zawsze pozostaje to, co najważniejsze, czyli człowieczeństwo.

Miejsce: Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa, ul. Senatorska 35

Terminy: sob. 6 maja, godzina 19.00 (premiera), niedz. 7 maja, godzina 18.00, pon. 8 maja, godzina 19.00

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/miasteczko-kasrylewka i http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/miasteczko-kasrylewka-premiera

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141A)

Realizatorzy:

Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer

Tłumaczenie: Aleksandra Król

Adaptacja: Miki Goldenberg

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Konsultacje jidysz: Jacob Weitzner

Asystentka reżysera: Monika Soszka

Leave a Reply