45 lat studio TEATRGALERIA

Grzegorzewski: Powolne ciemnienie malowideł

Podczas dyskusji towarzyszącej premierze tomu scenariuszy autorskich Jerzego Grzegorzewskiego Improwizacje (2014) pojawiła się kontrowersja, na ile zrekonstruowane partytury reżyserskie stanowią jedynie materiał źródłowy dla historyków teatru, na ile zaś mogą być wciąż żywym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców. Postanowiliśmy to sprawdzić.

W rocznicę śmierci Grzegorzewskiego ‒ 10 kwietnia odbędzie się czytanie Powolnego ciemnienia malowideł. Scenariusz z roku 1985 to osnuta na motywach z Pod wulkanem Malcolma Lowry’ego i Ulissesa Jamesa Joyce’a, a jednocześnie bardzo osobista opowieść o upadku współczesnego Everymana; zrealizowany na jego podstawie i grany przez osiem sezonów spektakl zdaniem wielu krytyków i badaczy uchodzi za jedno z najwybitniejszych osiągnięć artysty: reżyserskich, scenograficznych i dramaturgicznych.

Czytanie Powolnego ciemnienia malowideł w wykonaniu aktorów STUDIO teatrugalerii pod opieką reżyserską Michała Borczucha otworzy cykl spotkań z kolejnymi scenariuszami autorskimi Jerzego Grzegorzewskiego.

W czytaniu udział wezmą:

Stanisław Brudny, Agata Góral, Tomasz Nosinski, Monika Obara, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Katarzyna Warnke, Robert Wasiewicz, Krzysztof Zarzecki, Ewelina Żak

poniedziałek 10 kwietnia, godz. 20, duża scena

opieka reżyserska Michał Borczuch

Wstęp WOLNY, serdecznie zapraszamy

FOT: Powolne ciemnienie malowideł, reż. Jerzy Grzegorzewski, 1985. Fot. Wojciech Plewiński.

Leave a Reply