„I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich”

Wystawa Fundacji Shalom w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (wstęp wolny):

16 marca 2017 roku o godz. 13.00 w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbędzie się kolejne otwarcie wystawy Fundacji Shalom „I ciągle widzę ich twarze…”. To już 59. odsłona tej kolekcji, zapraszanej przez prestiżowe muzea i galerie na całym świecie. Wystawę można zwiedzać nieodpłatnie od dnia otwarcia do 22 kwietnia we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 15.00 do 19.00 w „Galerii 2 Piętro” przy alei Niepodległości 141 A w Warszawie. Informacje oraz dodatkowe terminy: tel. 261871073 i klubdgw@ron.mil.pl.

W tym roku mijają 23 lata od apelu ogłoszonego przez Gołdę Tencer o nadsyłanie zdjęć polskich Żydów. Organizatorzy nie spodziewali się, że projekt zaprezentowany po raz pierwszy w warszawskiej galerii „Zachęta” w 1996 roku, odniesie międzynarodowy sukces, a liczba otwarć będzie liczona w dziesiątkach…

„I ciągle widzę ich twarze …” to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom w 1994 roku pokazując w mediach jedyne ocalałe zdjęcie z rodzinnego albumu, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holokauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć. Zdjęcia, które zebrała Fundacja nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, z makulatury. Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy – zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia – uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, która przez wieki współtworzyła dzieje kraju i jego kulturę.

Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich.

Wystawę w ciągu 20 lat pokazano w prawie 60 muzeach na całym świecie, m. in. Los Angeles, Meksyku, Paryżu, Jerozolimie, St. Petersburgu, Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku, pisał o niej dwukrotnie szeroko „New York Times”. O wyjątkowości tej wystawy świadczy jej uniwersalizm. Fotografie Żydów polskich są chętnie oglądane nie tylko przez osoby odwiedzające muzea europejskich stolic, ale również mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak Tykocin czy Szamotuły.

Strona wystawy „I ciągle widzę ich twarze”: http://shalom.org.pl/projects/i-ciagle-widze-ich-twarze/

Leave a Reply