Klasyka dotyka / 18 – 23 kwietnia 2017

W kwietniu na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego po raz 42. zagości jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. Tegoroczna edycja, której przyświeca hasło „Klasyka dotyka”, współorganizowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, połączona będzie z finałem drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Komisja Artystyczna „Klasyki Żywej” wybrała siedem spektakli spośród zgłoszonych na konkurs przedstawień. Spektakle te zostaną zaprezentowane w trakcie trwania Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury OKT przyzna jednemu ze spektakli Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także szereg innych nagród indywidualnych i zespołowych.
Opolskie Konfrontacje Teatralne jak co roku będą teatralnym świętem dla Opola i całej teatralnej Polski. Nieustający dialog z dawnymi dziełami i odnajdywanie ich rezonansu we współczesności odbywa się na opolskiej scenie od chwili otwarcia budynku teatru. W tym roku, oprócz przedstawień konkursowych, na widzów czekają również liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, czytania sceniczne, spotkania z twórcami, działania edukacyjne. Prężny, intensywny festiwal pozwoli każdemu na indywidualne doświadczenie. Jednocześnie będzie panoramą współczesnego odczytywania klasycznej polskiej literatury.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, w którym oglądane i nagradzane są inscenizacje polskich utworów. Jego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami. Pierwsza edycja Konkursu obejmowała lata 2013-2015 i była ściśle powiązana z obchodami 250-lecia działalności teatru publicznego w Polsce. Ważną nowością tegorocznej edycji jest ścisłe połączenie Konkursu z Opolskimi Konfrontacjami Teatralnymi „Klasyka Polska”.
Program OKT
18 kwietnia (wtorek)

18.30 – Uroczyste otwarcie Festiwalu
19.00 – Ślub / spektakl konkursowy /
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatr Współczesny w Szczecinie
19 kwietnia (środa)
19.00 – Książę Niezłomny / spektakl konkursowy /
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
20 kwietnia (czwartek)
18.00 – Wesele / spektakl konkursowy /
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
20.30 – Soyka Trio / wydarzenie towarzyszące – koncert /
21 kwietnia (piątek)
19.00 – Krzyżacy / spektakl konkursowy /
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
22 kwietnia (sobota)
17.00 – Dziady – Noc Pierwsza / spektakl konkursowy /
Teatr Wierszalin w Supraślu
19.00 – Krakowiacy i Górale / spektakl konkursowy /
Teatr Polski w Poznaniu
23 kwietnia (niedziela)
16.00 – Do dna / wydarzenie towarzyszące – spektakl /
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
18.00 – Kartoteka / spektakl konkursowy /
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
20.00 – Uroczyste zakończenie Festiwalu
Po każdym spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.
WIĘCEJ INFORMACJI:
http://teatropole.pl/42-okt/
http://klasykazywa.pl/

Leave a Reply