Zaskakująca biografia w Poznaniu

29 grudnia 2016 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu miała miejsce premiera sztuki Beniamina M. Bukowskiego MOSDORF. REKONSTRUKCJA. Reżyseruje autor, scenografia i kostiumy: Katarzyna Stochalska, muzyka: Aleksandra Goetzen, choreografia: Alisa Makarenko, reżyseria świateł: Damian Pawella [na zdjęciu].

Pomysł na ostatnią premierę tego roku narodził się w trakcie SOPOT NON-FICTION 2016. To tam po raz pierwszy Beniamin Bukowski zmierzył się z biografią Jana Mosdorfa: ratującego Żydów antysemity, zaangażowanego w brutalną działalność polityczną błyskotliwego doktora filozofii, twórcę faszyzującego ruchu sprzeciwiającego się hitleryzmowi, człowieka w chwilach politycznego zagrożenia porzucającego swoich ideologicznych towarzyszy, by później oddać życie w obronie innych. Czy wyznając ideologię opartą na wykluczeniu i przemocy, można okazać się w krytycznym momencie przyzwoitą jednostką? Czy da się sprowadzić ludzkie poglądy i czyny – zwłaszcza gdy są względem siebie sprzeczne – do wspólnego mianownika? Czy każda biografia składa się tylko z czerni i bieli?

Aktorzy: Antonina Choroszy, Gabriela Frycz, Paweł Binkowski, Łukasz Chrzuszcz, Tadeusz Drzewiecki, Radosław Elis, Sebastian Grek, Janusz Grenda.

Natomiast 28 stycznia 2017 na Trzeciej Scenie tego teatru zapowiadany jest recital Andrzeja Lajborka DWIE DROGI – w podtytule: Jeszcze więcej ballad i romansów rosyjskich.

Po pierwszym recitalu, w którym kusiłem Państwa tą nieśmiałą propozycją: UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ, poczułem wielki niedosyt. Tyle jest przecież urzekających, intrygujących czy po prostu pięknych ballad i piosenek, napisanych przez czołówkę rosyjskich twórców! Najchętniej przedstawiałbym Państwu co roku nowy program. W ten sposób – według moich skrupulatnych obliczeń – po mniej więcej dwóch dekadach wyczerpałbym może temat… Proszę więc ten wieczór traktować jako naturalne uzupełnienie poprzedniego. Ostatecznie każdy i w każdej sytuacji ma przed sobą zawsze DWIE DROGI. Dobrze, że jedną, czyli przyjście na to spotkanie, już Państwo wybrali! Zapraszam najserdeczniej do tej wspólnej, muzycznej wędrówki!” (Andrzej Lajborek)

Scenariusz i wykonanie: Andrzej Lajborek
Opieka reżyserska: Piotr Kruszczyński
Scenografia: Marta Wyszyńska

A w Teatrze Animacji 4 lutego pojawi się premiera ODLOTU Maliny Prześlugi w reżyserii i ze scenografią Janni Younge.

Opis spektaklu:

Nanji, a właściwie Fryderyk (a może jednak Nanji?) to młody bocian biały, który przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę – zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Przy niej zapomina o smutkach, prześcigają się w zabawach i psotach. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać. Nanji i Fantu postanawiają więc uciec razem do Europy – wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze. Ta długa i pełna przygód wędrówka bocianich dzieciaków pozwoli im spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy. Odkryją, że pięknie jest się różnić, że własnego miejsca nie trzeba szukać „gdzieś”, lecz „przy kimś”. Sztuka w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji, porusza problemy tożsamości narodowej, etnicznej, uwrażliwia na inność i udowadnia, że kolor skóry to tylko kolor skóry i nic więcej.

Obsada : Sylwia Cyris, Marta Berthold, Julianna Dorosz, Marcin Chomicki,Igor Fijałkowki, Artur Romański, Marcin Ryl-Krystianowski.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply