Szczecin: Problemy egzystencjalne zawsze aktualne

Początek nowego roku w szczecińskich teatrach to kameralne sztuki współczesne, trochę kabaretu i musicalu oraz tradycyjna opera Wagnera.

6 stycznia Teatr Współczesny na małej scenie – Malarni – zaprezentuje prapremierową sztukę Dziecko w reżyserii Martyny Łyko. To debiut dramaturgiczny Ingi Iwasiów – szczecińskiej pisarki, nominowanej do Nagrody Nike, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Marta i Marek starają się o dziecko. Kiedy naturalne metody zawodzą szukają pomocy w poradniach. Do intymnego świata dwojga ludzi wkraczają „zastępcze macice” – instytucje i ich pracownicy.

Dziecko, Teatr Współczesny, premiera 6 stycznia 2017.

Miesiąc później na tej samej scenie Paweł Paszta wyreżyseruje sztukę Pustostan. Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi dotyka relacji osób sobie najbliższych, gdzie prawda ukrywana jest za fasadą koniecznego happy endu. O czym kłamiemy, do czego tęsknimy i kto nas może zbawić?

Pustostan, Teatr Współczesny, premiera luty 2017.

Teatr Polski w lutym już po raz 20. zaprasza na urodziny sceny kabaretowej Czarnego Kota Rudego. W tym roku oprócz aktorów tego teatru, którzy zaprezentują swoje recitale, pojawią się także goście. Wśród nich Krystyna Janda ze spektaklem Shirley Valentine. Urodziny Czarnego Kota będą trwały w tym roku wyjątkowo długo, bo prawie miesiąc.

Urodziny Czarnego Kota Rudego, luty 2017.

Opera na Zamku wiosną zaprezentuje musical Crazy for You w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. To najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu” lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George’a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.

Crazy for You, Opera na Zamku, premiera marzec 2017.

Również w marcu Opera na Zamku pokaże operę Ryszarda Wagnera Tannhäuser. To kolejna, po gorąco odebranym przez szczecińską publiczność Lohengrinie, koprodukcja Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern. Niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i Orkiestra filharmoniczna Theater Vorpommern pod batutą Golo Berga po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności to ponadczasowe dzieło.

Tannhäuser, Opera na Zamku, premiera marzec 2017.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza pod koniec lutego na spektakl w reżyserii Dariusza Kamińskiego Kiedy zakwitnie margerytka. Ta prosta i urokliwa historia w piękny sposób wprowadzi młodsze dzieci w świat wartości.

Kiedy zakwitnie margerytka, Teatr Lalek Pleciuga, premiera luty 2017.

Teatr Nie Ma w lutym zaprasza na premierę Don Juana. Obłuda jest dziś bardzo w modzie, każde zaś modne szelmostwo może uchodzić za cnotę. Nie ma lepszego zawodu niż rola świętoszka. Taka mistyfikacja, uprawiana zawodowo, daje dziś nadzwyczajne korzyści. To sztuka, w której komedianctwo zawsze może liczyć na względy, bo chociaż kto je przejrzy, nie ośmieli się wystąpić przeciw niemu.

Don Juan, Teatr Nie Ma, premiera 13 stycznia 2017.

Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply