Zdecydowanie na opak w Zielonej Górze

Na opak będzie w Teatrze Lubuskim, ale nieco później. Teraz, bo od 8 stycznia 2017 teatr rozpoczyna cykl pt. Bajka ze skrzyneczki. Jako pierwsza zostanie opowiedziana BAJKA ABORYGEŃSKA. Mała gąsienica pomaga dobremu duchowi Barabajowi malować świat. Marzą jej się skrzydła, tak by mogła zobaczyć wszystko z góry i jeszcze lepiej pomagać w malowaniu. Czy ptak Wilii Szybki Ogonek pomoże małej gąsienicy? Czy może chce ją oszukać?

22 stycznia 2017 mali i więksi widzowie posłuchają BAJKI INDIAŃSKIEJ. Stara indiańska legenda opowiada o jajku orła, które znalazło się w kurniku. Orzeł został wychowany jako jeden ze stada. Traktowany był jako zwykły kogut, tak też czuł się przez całe swoje życie. Aż do pewnego momentu.

A 21 stycznia Teatr Lubuski zaprasza na premierę sztuki Pedro Calderóna De La Barca Księżniczka na opak wywrócona w reżyserii Roberta Kurasia.

Napisana blisko cztery wieki temu hiszpańska komedia omyłek cieszy się do dziś powodzeniem w wielu teatrach nie tylko dzięki ponadczasowej i żwawej męsko-damskiej intrydze. Ostrą kreską zarysowane postaci, w polskiej wersji stworzonej przez poetę Jarosława Marka Rymkiewicza – urzekają pełną humoru kwiecistością języka, ale i wybiegającymi poza barokową ramę odniesieniami. Forma spektaklu nawiązuje do niezwykle barwnej epoki wędrownego teatru jarmarcznego, w którym wszyscy członkowie artystycznej trupy zajmują się wszystkim (łącznie z efektami muzycznymi) na oczach publiczności, a płeć aktora jest drugorzędna wobec płci granej przez niego na scenie postaci. Blisko stąd do znanej i popularnej konwencji commedii dell’arte. W jaki sposób zaskakujące perturbacje i ciągłe zamiany postaci doprowadzą wreszcie zakochanego Roberta i jego wybrankę Dianę przed ołtarz? Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, a widzom gwarantuje ogromną dawkę zabawnych sytuacji i błyskotliwych, choć czasami ciętych i rubasznych dialogów. „Księżniczka na opak wywrócona” to teatr bez koturnów, skutecznie niwelujący nasze codzienne, trudne dylematy.

Imitacja: Jarosław Marek Rymkiewicz
Ruch sceniczny: Robert Kuraś i Kinga Górska
Asystentka reżysera, kostiumy: Kinga Górska
Konsultacje muzyczne: Andrzej Lewocki Projekt plakatu: Remigiusz Borda; typografia: Piotr Czech

Obsada: Alicja Stasiewicz, James Malcolm, Robert Kuraś, Radosław Walenda, Lech Mackiewicz, Joanna Wąż, Aleksander Stasiewicz.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply