Spektakl wstrzymany na Ukrainie

Portal zasp.pl informuje: Monodram „Mam na imię Psyche”, w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej, miał być grany w kilku miastach na Ukrainie. Wszystkie spektakle, jak informuje aktorka, zostały przez stronę ukraińską odwołane. Powód? Reakcja na film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Więcej szczegółów na ten temat w Liście skierowanym do prezesa ZASP:

Pan Olgierd Łukaszewicz
Prezes ZASP
Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji

Szanowny Panie Prezesie,

pozwalam sobie napisać w związku z sytuacją jaka spotkała mnie w ostatnich dniach. Nazywam się Anna Maria Grabińska, jestem naukowcem i aktorką teatralną, członkiem ZASP. W tym momencie powinnam być w trakcie trasy na Ukrainie z monodramem „Mam na imię Psyche”. Niemalże z drogi zawrócono mnie i zespół spektaklu informując o odwołaniu wszystkich spektakli, we wszystkich planowanych miastach obwodu chmielnickiego. Bezpośrednim powodem ma być powstanie filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. W kilka godzin wstrzymano sprzedaż biletów, zdjęto plakaty, odwołano planowany wywiad telewizyjny. Na skutek tego publiczność akademicka, studenci i profesorowie, środowisko lekarskie, Polonia mieszkająca na Ukrainie, wybitni zaproszeni goście, którzy wykupili kilkaset biletów na spektakle, nie mają możliwości ich obejrzenia. Czuję, że powyższa sytuacja mnie jako artystce oraz naukowcowi knebluje usta, nie pozwalając wypowiedzieć się w najważniejszych kwestiach. Na domiar złego spektakl, który z założenia walczy o zniesienie podziałów międzykulturowych potraktowany został zupełnie odwrotnie – jako pretekst do dalszych nieporozumień.
Uważam, że sprawa powinna ujrzeć światło dzienne.
Z wyrazami szacunku
Anna Maria Grabińska

oraz zespół spektaklu
Marek Wysocki- reżyser
Maciej Firmanty- manager

W tym miejscu pragnę nadmienić, iż spektakl „Mam na imię Psyche” nie jest powiązany z filmem „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, ani historycznymi faktami jakie ukazuje obraz. Monodram jest częścią większej całości, na którą składa się również: monografia naukowa (książka „Podejrzeć Wariata. O niszczycielskiej i uzdrowicielskiej mocy sztuki”), która miała zostać przedstawiona podczas ukraińskiej trasy.
Nie jesteśmy zaangażowani w żadne spory polityczne, a monodram stanowi wypowiedź wyłącznie artystyczną. Prosimy o niełączenie naszej sprawy z relacjami polsko-ukraińskimi.

Informacje o działaniach artystycznych oraz naukowych, a także o spektaklu znajdą Państwo pod linkami:

https://annamariagrabinska.wordpress.com/

https://web.facebook.com/mamnaimiepsyche

Leave a Reply