Rozdroże 2016

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski organizuje w dniach 25.10 – 8.11.16 festiwal „XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2016. Spektakle artystów z Holandii i z Polski”.

Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza tańca współczesnego i teatru, integralnie łączące ruch i grę aktorską ze specjalnie skomponowaną muzyką oraz spektakle łączące animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia stworzyli artyści działający w Holandii i w Polsce.

Interdyscyplinarny, autorski festiwal Rozdroże (organizowany corocznie przez Janusza Marka od 1994 r.) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy.
Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze poszukiwań.

W ciągu 22 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Na tegorocznym – prawdopodobnie ostatnim już (z braku finansowania) festiwalu swoje spektakle pokażą: ceniony na świecie, unikalny teatr animacji „Hotel Modern” z Rotterdamu; podbijający sceny Europy, międzynarodowy zespół tańca współczesnego „Club Guy&Roni” z Groningen występujący wspólnie z muzykami światowej sławy zespołu muzycznego Slagwerk den Haag; znany bardziej za granicą niż w rodzinnym mieście, warszawski teatr animacji „Unia Teatr Niemożliwy” oraz czołowy polski zespół tańca współczesnego ,,Teatr Dada von Bzdűlöw” z Gdańska.

Teatr „Hotel Modern” tworzy unikalne spektakle łączące animację teatralną i filmową. Widzowie spektaklu De grote Oorlog (Wielka wojna) są jednocześnie obserwatorami tworzonego na żywo filmu – „reportażu” z okopów pierwszej wojny światowej.

Spektakl Happiness międzynarodowej grupy tańca współczesnego „Club Guy & Roni” i holenderskiego zespołu perkusyjnego Slagwerk den Haag – to mieszanka absurdalnej komedii, pastiszu telewizyjnych programów typu „Big Brother” oraz dynamicznego tańca do granej na żywo ekspresyjnej muzyki. Autorzy spektaklu, izraelscy choreografowie Guy Weizman i Roni Haver konfrontują różne pomysły na osiągnięcie szczęścia przez dalekich od ideału antybohaterów.

Unia Teatr Niemożliwy” z Warszawy skupia artystów uprawiających teatr animacji dla dorosłych. Ich spektakl Drugi pokój – impresja według Zbigniewa Herberta – to przekład słuchowiska radiowego na przedstawienie łączące animację filmową z teatrem cieni. Oryginalna forma spektaklu służy studium konfrontacji ludzkich postaw.

Teatr Dada von Bzdűlöw” działa na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuki performance art. Wyreżyserowany przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską spektakl Intro do muzyki postpunkowego zespołu Nagrobki to groteskowy kalejdoskop współczesnych polskich fobii [zob. zdjęcie Dominika Wernera

Informacje o festiwalu – www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu

Leave a Reply