#NieOddamyWamKultury

Obywatelski Protest Ludzi Kultury

W sobotę, 8 października o godz. 15.00, na Płycie Głównej warszawskiego Placu Defilad zbiorą się twórcy, animatorzy i menadżerowie kultury w proteście przeciwko zawłaszczaniu kultury przez polityków i politycznej cenzurze.

W najbliższy weekend Plac Defilad i Pałac Kultury i Nauki ożyją, jeszcze mocniej niż dotychczas, kulturą i obywatelską energią.

Na Placu Defilad i w Teatrze Dramatycznym odbędzie się festiwal „Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty”, którego tematem jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne. W tym samym czasie w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się Kongres Kultury organizowany z inicjatywy społecznej.

Oba wydarzenia połączy sobotnia manifestacja, której zarzewiem stał się konflikt we Wrocławiu i ostatnie próby wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne i cenzurowanie sztuki.

Ustawiony przez polityków konkurs na dyrektora naszego teatru to tylko jeden z wielu przypadków zawłaszczania kultury przez polityków-mówią aktorzy Teatru Polskiego z Wrocławia, a środowisko ludzi kultury dodaje w swoim proteście: W ostatnich tygodniach obserwujemy kolejny już marsz władzy po kulturę. Uczestniczy w nim co raz więcej partyjnych nieudaczników, którym wydaje się, że wiedzą. A przecież nie mają pojęcia.

W sobotę, o godz. 15.00, na schodach głównych do Pałacu Kultury i Nauki, w proteście spotkają się twórcy i odbiorcy kultury.

Chcemy pokazać, że nas -ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa-mówią inicjatorzy akcji.

Jak twierdzą organizatorzy Kongresu Kultury: „Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana.”

Protest jest przejawem troski o stan społeczeństwa i kraju. Dlatego do udziału zaproszeni są wszyscy, nie tylko ludzie związani z kulturą.

Jak podkreślają organizatorzy manifestacji: Ten manifest nie jest wymierzony tylko w obecną władzę. Jest wymierzony we wszystkie partie polityczne bez wyjątku. W każdej z nich znaleźć można Misiewiczów kultury, którzy ubierają się szaty animatorów czy menedżerów kultury, a tak naprawdę interesują ich wyłącznie interesy własnej partii.

8 października (sobota), godz. 15.00

Plac Defilad / schody przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki

Kongres Kultury

Zgromadzenia. Festiwal Wspólnoty

Protestujący Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu

Leave a Reply