Teatr Żydowski od października zmienia siedzibę. Ruszyła sprzedaż biletów

Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Warszawska publiczność zobaczy znane i lubiane przedstawienia już 20 października. Sprzedaż online poprzez stronę Teatru Żydowskiego ruszyła 22 września.

Spektakle w październiku i listopadzie

Spektakle wystawiane będą od 20 października, a sprzedaż online ruszyła 22 września. Zobaczymy wieloobsadowe hity kabaretowo-muzyczne i rewiowe, które niezmiennie przyciągają publiczność, jak „Kamienica na Nalewkach” (20-24 października w Garnizonie), Dla mnie bomba (27-31 października w Operze Kameralnej), Marienbad” (4-6 listopada w Garnizonie) w związku z obchodami 100-lecia śmierci Szolema Alejchema i Bonjour Monsieur Chagall” (10-14 listopada w Operze Kameralnej). Bilety są już do nabycia na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/.

Festiwale polskie i zagraniczne

Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane przedstawienia Teatru Żydowskiego będzie miała okazję zobaczyć publiczność również spoza Warszawy w ramach polskich i zagranicznych festiwali. Podczas obchodów rocznicy likwidacji Getta w Sokołowie Podlaskim 2 października odbędzie się pokaz monodramu w reżyserii Macieja Wojtyszki pt. „Mur” o życiu Ireny Sendlerowej. Spektakl „Dybuk” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego otworzy Europejski Festiwal Teatralny Eurothalia 2016, odbywający się w dniach 7-14 października w Timisoarze w Rumunii. Natomiast przedstawienie „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar i Michała Buszewicza zaproszono na festiwal Konfrontacje Teatralne 2016 w Lublinie (14.10), X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy-Nowa Europa 2016 w Olsztynie (21.10) oraz do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie wystawiany będzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2-5.12). Planowane są już kolejne wyjazdy.

Premiery

W nowym sezonie planujemy sześć nowych premier, czemu poświęcona będzie planowana w październiku konferencja prasowa. W styczniu wracamy do pracy nad „Sklepem przy głównej ulicy” Łukasza Kosa z Danutą Szaflarską w roli głównej, a następnie planujemy premierę „Golem” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego, czy „Szabasową Dziewczynę” Daniela Simona w reż. Marcina Sławińskiego – mówi dyrektor Gołda Tencer.

Centrum Kultury Jidysz

Pełna nazwa instytucji to „Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz”, dlatego też należy pamiętać, że poza częścią teatralną, ważnym aspektem działalności instytucji jest krzewienie kultury jidysz i edukacja w tym zakresie. W ramach Centrum Kultury Jidysz, powstałego z inicjatywy Gołdy Tencer, które mieści się przy ulicy Andersa 15 w Warszawie, prowadzony jest Żydowski Uniwersytet Otwarty oraz lektoraty języka jidysz i hebrajskiego. Semestr rozpoczyna się w październiku, a program kierowany jest do studentów oraz każdego dorosłego, zainteresowanego kulturą żydowską. Ponadto w instytucji odbywają się warsztaty dla dzieci, spotkania z literaturą żydowską, warsztaty piosenki jidysz dla dorosłych, czy Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/

Co z siedzibą?

Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego. Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze, o czym poinformował w środę 21 września br. Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141a i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei „Solidarności” 76B.

Leave a Reply