Szalone Dni Muzyki po raz siódmy!

W tym roku w Warszawie w dniach 23-25 września odbędzie się 7. edycja międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée. Tym razem jego tematem przewodnim będzie Natura.
Pomysłodawcą i założycielem Szalonych Dni Muzyki jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.), a z polskiej strony współtworzą festiwal Janusz Marynowski z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Ryszard Kubiak z Fundacją „Ogrody Muzyczne” oraz Viola Łabanow z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” oraz warszawski Teatr Wielki – Opera Narodowa.
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest popularyzacja muzyki klasycznej, przełamywanie uprzedzeń do niej poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów (8-15 zł) i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że „Szalone Dni Muzyki” to spotkania z muzyką, w których uczestniczyć może każdy.
Na tegorocznym festiwalu odbędzie się prawie 60 bardzo zróżnicowanych koncertów. Zabrzmią kompozycje zarówno stricte klasyczne, jak i nieco odbiegające od tego nurtu, np. klasyka połączona z muzyką elektroniczną, jazzem, animacjami, a także muzyka dalekowschodnia. Podczas planowania festiwalu nie zapomniano również o najmłodszych, dla których została przygotowana bardzo bogata oferta dla różnych grup wiekowych.

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków, od renesansu, po czasy nam współczesne. Koncerty tradycyjnie już odbędą się w czterech salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w namiocie (tam – wstęp wolny) ustawionym na Placu Teatralnym, na którym na czas festiwalu wyrośnie żywy ogród.

Wśród artystów występujących na festiwalu znajdą się znakomici soliści: skrzypkowie Olivier Charlier i Mariusz Patyra, pianiści Frank Braley i Francesco Tristano, grająca na chińskim instrumencie ludowym er-hu Jiang-Jian Hua, zespoły: Motion Trio, Meccore String Quartet, orkiestry: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak i Robert Trevino. Pojawią się także orkiestry uczniów szkół muzycznych z całej Polski (namiot), dla których występ na tym festiwalu staje się swego rodzaju przepustką do zawodowstwa.

***

Nazwa festiwalu La Folle Journée – „Szalony Dzień” to podtytuł sztuki Pierre’a Beaumarchais’go Wesele Figara, która natchnęła Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem.

René Martin wybrał nazwę La Folle Journée, ponieważ idealnie odpowiada ona rewolucyjnej koncepcji, którą chciał narzucić swojemu przedsięwzięciu muzycznemu.

Festiwal powstał w 1995 roku w Nantes, we Francji, a od 2003 roku rozprzestrzenił się na 11 miast Kraju Loary. Wyruszył też za granicę, goszcząc w Bilbao, Warszawie, Rio de Janeiro, a także w pięciu miastach Japonii: Tokio, Niigata, Kanazawa, Biwako i Tosu. Wkrótce dotrze do Jekaterynburga. W Polsce kolejnymi miastami, które goszczą po raz pierwszy festiwal są Żyrardów (1.10.16) oraz Mińsk Mazowiecki (2.10.16).

Więcej o festiwalu na: www.szalonednimuzyki.pl

Leave a Reply