Teatralny jazz dla młodzieży

Tworzenia na żywo, interakcji z publicznością – jedynym słowem improwizacji teatralnej – tego nauczyć się będzie mogła młodzież podczas kolejnych edukacyjnych spotkań w gnieźnieńskim teatrze.

Bogactwo oferty edukacyjnej Teatru Fredry w Gnieźnie wciąż nie przestaje zaskakiwać. Już na samym początku nowego sezonu artystycznego gnieźnieńska scena zaprasza młodzież na kolejne spotkania z wybitnymi twórcami. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się artystyczno-edukacyjny projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja”. To jego druga edycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trzeciej odsłonie projektu, w dniach 22-24 września, młodzież będzie miała niepowtarzalną szansę współpracować w ramach improwizacji teatralnej z grupą Klanyck – Szkołą Impro.

ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” to projekt adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Młodzi, w nowej odsłonie programu, będą pracowali jako „Grupa Szybkiego Reagowania” na zdarzenia aktualne społecznie, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry.

Teatr improwizowany Klanyck to jedna z pionierskich grup zajmująca się improwizacją teatralną. Jest prekursorem teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, powstającej na bazie sugestii publiczności. Od dziesięciu lat gra spektakle powstające na żywo – od skeczowych po długie, dramatyczne przedstawienia. Na scenie tworzy świat wyobraźni, który rodzi się co najmniej między dwoma aktorami a publicznością. Ten rodzaj teatralnego jazzu jest popularny na całym świecie i przejawia się w występach grup impro, warsztatach i dżemach improwizacji.

Szkoła Impro to miejsce spotkań improwizatorów, dżemów, pokazów i dyskusji. Miejsce, gdzie każdego dnia można zacząć tworzyć. Od nowa. Na żywo. Teraz. Teatr improwizowany jest teatrem zespołowym, teatrem pisarzy grających na scenie lub aktorów tworzących własne role. To teatr tak zaskakujący, że aż śmieszny. Teatr jednorazowy do bólu. To teatr energii między aktorami, szukania tysiąca pomysłów i radości ze wspólnego ich marnowania, popełniania błędów, które w ostatecznym rozrachunku są sukcesem i celem. To warsztat komunikowania się, pobudzania kreatywności, walki z tremą i umiejętności działania w zespole.

Zajęcia z młodzieżą w Teatrze Fredry poprowadzi instruktorka Szkoły Impro – Joanna Pawluśkiewicz. Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim Teatr Fredry zaprasza młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym. Zgłoszenia przyjmuje Ewa Malicka, T 603 185 073, E restart.kontynuacja@gamil.com

Szczegółowy harmonogram:

22 września g. 16.00-20.00

23 września g. 16.00-20.00

24 września g. 10.00-14.00 i 16.00-20.00, g. 20.00 – pokaz pracy warsztatowej

Leave a Reply