Zdzisław Beksiński. Próba autoportretu?

Przed zbliżającą się premierą filmu „Ostatnia rodzina”, z udziałem Andrzeja Seweryna, który za rolę Zdzisława Beksińskiego otrzymał nagrodę Złotego Lamparta na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Teatr Polski zaprasza 20 października na spotkanie Zdzisław Beksiński. Próba autoportretu?

W cyklu Czytanie listów tym razem czytanie korespondencji Zdzisława Beksińskiego do przyjaciół.

Cafe Teatr 20 października 2016 o godz. 19.00

Inscenizowane czytanie korespondencji jednego z największych, najbardziej tajemniczych współczesnych artystów polskich do przyjaciół – Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Urbanowicza i Piotra Dmochowskiego.

Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotografik. Mąż Zofii, ojciec Tomasza. Bohater tragicznej, owianej mroczną legendą historii rodziny Beksińskich, zamordowany we własnym mieszkaniu w lutym 2005.

W potrzebie rejestrowania życia, zarówno na papierze, taśmie magnetofonowej, jak i filmowej, Zdzisław Beksiński wyprzedzał swoją epokę. Ilość materiału, który po sobie pozostawił, pozwala podejmować odpowiedzialne próby kreślenia wewnętrznego portretu artysty.

Wiele o nim dowiedzieć się możemy również z fascynującej lektury listów, które pisał w ogromnych ilościach. Wyłania się z nich postać kontrowersyjnego, tak niepokojącego jak pociągającego artysty, który żył i tworzył na przełomie dwóch skrajnie różnych rzeczywistości – szarej, PRL-owskiej oraz tej nowej, po politycznej przemianie, co niewątpliwie znalazło odbicie w jego twórczości. Podczas spotkania usłyszymy również fragmenty opowiadań i dzienników Zdzisława Beksińskiego.

Czytają: Paweł Krucz, Marcin Kwaśny, Antoni Ostrouch, Andrzej Seweryn

Leave a Reply