Symfonia Mikołaja Góreckiego w Wieliczce

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmiała w Kopalni Soli „Wieliczka”. W piątkowy i sobotni wieczór (22 i 23 lipca 2016) w Kopalni Soli „Wieliczka” odbyły się koncerty dedykowane uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, na które zaprosili: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Zespół Opery Krakowskiej.

 

Zabrzmiała III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, a wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Na piątkowym koncercie obecny był Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, a także Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA oraz przedstawiciele Zarządu Trasy Turystycznej Sp. z o.o. Kopalni Soli „Wieliczka”.

Opera Krakowska od wielu lat ma możliwość współpracować z Kopalnią Soli „Wieliczka”.
W zachwycającej przestrzeni Komory „Warszawa”, 125 metrów pod ziemią, brzmienie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego zyskało niepowtarzalny wymiar. Była to chwila refleksji i zadumy w przededniu Światowych Dni Młodzieży. Koncerty zakończyły długie owacje publiczności.

III Symfonia to cykl trzech pieśni skoncentrowanych wokół relacji matka – utracone dziecko, zarówno w wymiarze ludzkim, jak i boskim. Utwór ten przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu niespotykaną w świecie muzyki współczesnej sławę, choć ta przyszła dopiero w kilkanaście lat po skomponowaniu dzieła. Premiera Symfonii w Royan w 1977 roku w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej, podobnie jak jej późniejsze wykonanie podczas Warszawskiej Jesieni, wywołały wiele emocji i skrajnie zróżnicowane reakcje publiczności i krytyki

Leave a Reply