XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu od 10 do 16 czerwca

Święto pantomimy i teatru ruchu, które przyciąga do Warszawy wybitnych twórców teatru poza słowami. Festiwal ma swoją wierną publiczność, a mimowie udowadniają, że można opowiadać ciekawe historie ciałem i gestem. Na scenach Teatru Dramatycznego zobaczymy m.in. spektakle inspirowane twórczością Fiodora Dostojewskiego i Brunona Schultza, eklektyczną opowieść o ludzkim życiu, etiudy o wstydzie, poetycką opowieść o dwojgu kochanków, „Bachantki” Eurypidesą i konfrontację technik, stylów i form na Wieczorze Współczesnej Pantomimy. W tym roku odwiedzą nas między innymi Die Etage MyMime i Family Floz z Niemiec, Compagnie Hippocampe i Compagnie Mangano Massip z Francji. Polskę będą reprezentować legendarny Wrocławski Teatr Pantomimy, Warszawskie Centrum Pantomimy i Scen Plastyczna KUL Leszka Mądzika.

 

O spektaklach

2 DARK TALE” – Die Etage School of Performing Arts – Niemcy / 10 czerwca godz. 18:00, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Z inspiracji dwoma dziełami Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnią i karą” oraz „Graczem” powstał spektakl, który opowiada o godności, moralności i miłości. Stawką w niebezpiecznej grze, gdzie role i punkty widzenia obracają̨ się jak w ruletce, jest także życie. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime”.

INFINTA” – Familie Flöz – Niemcy / 10 czerwca godz. 20:00, Scena im. Gustawa Holoubka – otwarcie Festiwalu

Twórcy spektaklu „Infinita” w mozaice dynamicznie następujących po sobie scen, opowiadają o nieuniknionym losie istoty ludzkiej: od narodzin do śmierci. Główną rolę gra tu życie jako twórcza siła, która pozwala nam odnosić triumfy i porażki. Familie Flöz to międzynarodowa grupa twórców teatralnych – aktorów, muzyków, tancerzy i reżyserów z dziesięciu krajów.

ETIUDY”/„SHAME”- Hamu Academy of Performing Arts in Prague – Czechy / 11 czerwca godz. 17:00, Scena Przodownik

„Etiudy” to cykl krótkich komicznych i poetyckich etiud przygotowanych przez studentów pantomimy pod artystyczną opieką Radima Vizváry i Adama Halaša. „Shame” to refleksja nad wstydem rozumianym jako reakcja na zły uczynek lub pogwałcenie norm czy zasad. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime.

LES AIMANTS – Compagnie Mangano-Massip – Francja / 11 czerwca godz. 20:00, Scena na Woli

Duet Mangano-Massip opowiada historię związku, w którym nie ma porozumienia i dialogu. Cisza i brak komunikacji prowadzą do końca miłości. Gęste i niemal wyczuwalne cierpienie przenika przestrzeń́ i daje się̨ odczuć́ wraz z każdym, nawet najmniejszym ruchem każdej z postaci. A nawet najmniejszy czuły gest daje nadzieję na odbudowanie relacji, jest jak powiew świeżego powietrza.

 

WIECZÓR ETIUD”- Warszawskie Centrum Pantomimy-Polska / 12 czerwca godz. 17:00, Scena Przodownik

Przedstawienie zbudowane jest z etiud osób uczących się w Warszawskim Centrum Pantomimy pod opieką Bartłomieja Ostapczuka. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime”

LES COLLECTIONNEURS” – Compagnie Hippocampe – Francja / 12 czerwca godz. 20:00 Scena na Woli

Z pomocą postaci kolekcjonera, Josepha Lewisa, twórcy skłaniają nas do zastanowienia się̨ nad mnogością i różnorodnością ludzkich tożsamości, która nie tylko ogólnie charakteryzuje otaczającą nas rzeczywistość, ale bezpośrednio dotyka każdego człowieka. Inspiracją spektaklu są̨ postaci zanurzone w onirycznym świecie, gdzie nie można odróżnić prawdy od fałszu.

WIECZÓR HISTORII PANTOMIMY – Sara Mangano i Pierre-Ives Massip – Francja / 13 czerwca godz. 16:00 Scena Przodownik

W tym roku po raz drugi przybliżymy Państwu sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Rozmowy z twórcami, zostaną zilustrowane fragmentami spektakli oraz pokazami w wykonaniu prowadzących. Tegoroczni goście: Sara Mangano i Pierre-Yves Massip z Francji w swym nauczaniu opierają się na zrozumieniu i wykorzystaniu trzech głównych szkół mimu: Marcela Marceau, Etienne’a Decroux i Jacques’a Lecoqa.

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY – skład międzynarodowy / 16 czerwca godz. 19:00

Wieczór pomyślany jako konfrontacja technik, stylów i form ukaże bogactwo i różnorodność współczesnej sztuki teatru pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają̨ zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują̨ charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne.

LUSTRO” Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika – Polska / 18 czerwca godz. 18:00, 20:00

„Lustro” to więcej niż nieme odbicie. To potrzeba zajrzenia do własnego wnętrza w sferę̨ emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza.

BACHANTKI” Wrocławski Teatr Pantomimy – Polska / 19 czerwca godz. 19:00, Scena na Woli

Twórcy spektaklu inspirują się przedstawieniem „Przyjeżdżam jutro” Henryka Tomaszewskiego – „collage’u” obrazów pantomimicznych inspirowanych „Bachantkami” Eurypidesa i „Theoremą” Piera Paola Pasoliniego. Opowiadają m.in. o rozdarciu człowieka, którego istnienie to balansowanie na cienkiej linie, rozciągniętej między twardą rzeczywistością a kruchością świata marzeń.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Leave a Reply