U Fredry patriotycznie dla dzieci

Teatr Fredry Gniezno nie zwalnia tempa. Gnieźnieńska scena już teraz zaprasza na kolejny spektakl, tym razem adresowany do widzów od 5 roku życia – GNIAZDO Marii Wojtyszko. Premiera spektaklu już 29 maja. Dzieci dowiedzą się z niego wiele o Polsce i polskości, ale w zupełnie niebanalny i dowcipny sposób.

Każdy Polak od wczesnego dzieciństwa zna opowieści o trzech dzielnych braciach: Lechu, Czechu i Rusie, orle białym, złym królu Popielu i szlachetnej Wandzie, co nie chciała Niemca, o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach.

Ale czy rzeczywiście te legendy znamy i rozumiemy, czy nadal czujemy się z nimi dobrze, czy w XXI wieku pomagają nam one znaleźć odpowiedź na pytanie „kto ty jesteś”? A może dziś „Polak mały” chętniej zajrzy za kulisy legendy, odczytanej trochę inaczej, może zabawniej, bardziej przewrotnie i współcześnie? Teatr Fredry wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych widzów odświeża znane od pokoleń historie.

 

Sztukę pod tytułem „Gniazdo” w Gnieźnie, a przecież według legend nazwa miasta pochodzi od tego słowa i związana jest z historią powstania państwa polskiego, specjalnie dla Teatru Fredry napisała Maria Wojtyszko – autorka scenariuszy telewizyjnych i filmowych oraz tekstów dla teatru, członek Pracowni Filmowej założonej przy Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, laureatka XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Spektakl wyreżyseruje młoda, obiecująca reżyserka Agnieszka Mielcarek, przy współpracy scenograficznej Mirka Kaczmarka.

W rolach głównych zobaczymy Pawła Dobka jako Lecha, Annę Pijanowską jako Wandę, pojawią się również, po raz kolejny, gościnnie występujący Sebastian Perdek (Popiel) i Karol Kadłubiec (Czech). Obok nich zobaczymy również Martynę Rozwadowską, Macieja Hązłę i Wojciecha Kalinowskiego.

Teatr Fredry obiecuje, że spektakl, nie będzie w niczym przypominał tradycyjnych inscenizacji lektur obowiązkowych i zaprasza najmłodszych do poznania zupełnie nowych wydarzeń, które spowodowały, że kraj, w którym żyją nazywa się Polska, a jego mieszkańcy to Polacy. Premiera spektaklu już 29 maja o godzinie 17.00.

 

Leave a Reply