NAGRODY 51. PRZEGLĄDU TEATRÓW MAŁYCH FORM „KONTRAPUNKT 2016” W SZCZECINIE

GRAND PRIX, czyli WIELKĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina oraz tradycyjną statuetkę otrzymuje, uzyskawszy 70 głosów, spektakl ,,Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Pawła Iwana Wyrypajewa.

 

Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form „KONTRAPUNKT 2016” w Szczecinie w składzie: Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Dorota Ignatjew, Artur Pałyga, Dorte Lena Eilers oraz Anja Quickert po obejrzeniu w dniach 19-23 kwietnia 2016 roku dziesięciu spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać następujące nagrody:

  1. Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu Przeglądu w wysokości 10 000 złotych otrzymują: Anna Smolar, Michał Buszewicz, Anna Met, Dominika Korzeniecka, Paulina Lombarowicz, Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanną Rzączyńska, Izabela Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak, twórcy spektaklu „Aktorzy żydowscy” w reżyserii Anny Smolar z Teatru Żydowskiego w Warszawie za odwagę w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich. Za bardzo ważną i szczególnie aktualną w dzisiejszej Polsce lekcję tego, w jaki sposób można konfrontować się z własną tradycją i historią. Za kolektywną pracę, która zaowocowała spektaklem ukazującym bogactwo i różnorodność estetyk i form współczesnego teatru, a także za otwarcie widza na doświadczenie wspólnotowe.

 

  1. Nagrodę Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 8 000 zł otrzymują Maria Maj, Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz i Rafał Maćkowiak, aktorzy  spektaklu „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru Rozmaitości w Warszawie za ukazanie wartości kolektywnej pracy w teatrze; za stworzenie perfekcyjnie współgrającego zespołu, który bawiąc się swoją tożsamością, zadaje ważne pytanie o to, co znaczy dzisiaj bycie sobą.

 

  1. Nagrodę im.  Zygmunta  Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu
    w wysokości 5 000 zł otrzymuje Benjamin Verdonck za konsekwencję w tworzeniu autonomicznej wypowiedzi artystycznej i za stworzenie bazującego na minimalnych środkach wyrazu oryginalnego języka teatralnego, który uwodzi.

 

  1. Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego wysokości 4 000 zł otrzymuje Anna Karasińska, reżyserka spektaklu „Ewelina płacze” z Teatru Rozmaitości w Warszawie, za błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej.

 

  1. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki, aktorzy spektaklu „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie za znakomite wykonanie teatralnej partytury, wyeksponowanie jej muzyczności i poszukiwanie nowych form mówienia w teatrze.

  1. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Barbara Ehnes, Chris Kondek i Philip Hohenwarter za scengorafię i wideo do spektaklu „Baal” w reżyserii Stefana Puchera z Deutsches Theater w Berlinie za wizualno-przestrzenną konstrukcję, która poszerza sens teatralnej opowieści.

 

 

 

Tomasz Kireńczuk ………………………………………

 

Dorota Ignatjew …………………………………

 

Artur Pałyga  ……………………………….

 

Dorte Lena Eilers .………………………

 

Anja Quickert ……………………………

 

 

 

 

Szczecin, 23 kwietnia 2016 r.

 

Leave a Reply