Przejdź do treści
tinder polska

Wrocław, coroczny przegląd piosenki aktorskiej i pierwszy festiwal komediowy

Teatr Komedia we Wrocławiu w tym kwartale nie zapowiada premier, ale na koniec czerwca (20-26.06) proponuje I Festiwal Festiwali KOMEDIA ROKU.

„Będzie to pierwsza edycja jedynego w swoim rodzaju ogólnopolskiego festiwalu wybierającego najlepszy, według publiczności oraz jury, spektakl komediowy ubiegłego roku. Dobierając repertuar naszego przeglądu kierowaliśmy się przede wszystkim wartością artystyczną i profesjonalnym poziomem realizacji spektakli, reprezentujących niezmiernie wymagający gatunek aktywności teatralnej, jaką jest bez wątpienia sztuka prezentacji komedii w szlachetnym i atrakcyjnym wymiarze.

 

Naszym marzeniem jest aby organizowana przez nas czerwcowa impreza była I Festiwalem Komedia Roku. Mamy nadzieję na następne jej edycje w kolejnych latach. Chcielibyśmy aby kiedyś stała się trwałym fragmentem kulturalnej mapy naszego miasta.

Ogromnie ważną rzeczą podczas organizacji festiwalu teatralnego jest powołanie jego jury. Z ogromną satysfakcją możemy stwierdzić, że w jego pracach będą uczestniczyć wybitni twórcy i luminarze kultury polskiej na czele z wybitnym teatrologiem, obywatelem naszego miasta, Panem Profesorem Januszem Deglerem. W jury zasiądą również reżyser Pan Waldemar Krzystek, aktorka Emilia Krakowska i dyrektor artystyczny Paweł Okoński, którzy wybiorą najlepszą aktorkę, aktora i spektakl”.

W pierwszym festiwalu wezmą udział: Teatr Komedia z Warszawy z Ostrą jazdą, Teatr Bagatela z Krakowa z Prawdą, Agencja Jerzy Bończak z Prezentem urodzinowym, Teatr Syrena z Wa-wy z Klubem Hipochondryków, Teatr Kortez z Katowic ze spektaklem Swing, Teatr Polonia z Wa-wy z Depresją Komika oraz Marcin Daniec.

W Teatrze Capitol 8 kwietnia odbyła się premiera Po BURZY Szekspira. Scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz, muzyka: Jakub Ostaszewski, choreografia: Tomasz Wesołowski.

Obsada: Zbigniew Ruciński (Stary Teatr W Krakowie) 6, 8, 9 kwietnia / Feliks Szajnert 7, 10 kwietnia (Teatr im. Juliusza Słowackiego W Krakowie), Helena Sujecka, Justyna Szafran, Ewelina Adamska-Porczyk, Emose Uhunmwangho, Cezary Studniak, Sylwester Piechura (Teatr Im. Jana Kochanowskiego W Opolu), Bartosz Picher, Tomasz Leszczyński,  Mikołaj Woubishet, Helena Sujecka, Maciej Maciejewski 6-10 kwietnia / Łukasz Wójcik, Janina Garbińska- Budzińska.

Teatr zawiadamia, że “do realizacji autorskiego spektaklu opartego o szekspirowskie motywy z Burzy zaproszona została jedna z najciekawszych twórczyń teatralnych, Agata Duda-Gracz. To nie będzie zwykła adaptacja, a kolejny szekspirowski apokryf reżyserki, moralitet o umieraniu człowieka w człowieku, o samotności i niespełnieniu. 
Rzecz o tym, jak pozornie niewiele znaczące decyzje stają się pasmem błędów życiowych, prowadzących do głębokiej frustracji i nienawiści wobec najbliższych. O tym, jak – i dlaczego – zabijamy w sobie magię, radość i akceptację życia”.

1 marca teatr oficjalnie ogłosił program 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W dniach 13-22 maja widzowie zobaczą ponad czterdzieści spektakli i koncertów, w tym dwadzieścia premier.

Tymczasem wrocławski Teatr Polski na 6 maja zapowiada sztukę Stanisława Ignacego Witkiewicz Oni w reżyserii Oskara Sadowskiego.

Ze strony teatru: Przeczuwamy, że nadchodzą ONI. Wyobrażeni w sennym zwidzie narkotykowym czy realni? ONI wchodzą z butami i chcą zaprowadzić swoje porządki. Czy schowani za senną szybą naszego bezpieczeństwa i bezwładu nie jesteśmy zbyt osłabieni, by zapobiec katastrofie i stawić opór? Gdzie przebiega granica? Czy ONI nie wyrośli z nas? Czy ONI nie są NAMI?

Premiera w ramach cyklu TERAZ ONI – DEBIUTY.

Teatr Współczesny na 7 maja planuje premierę autorstwa Helmuta Kajzara Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem na podstawie +++ (trzema krzyżykami) i Ciągu dalszego Helmuta Kajzara, a w reżyserii Katarzyny Szyngiery. To przedstawienie zadaje pytanie o system wartości obowiązujący we współczesnej Europie. Co dzieje się, kiedy w demokracji większość narzuca wolę całej społeczności? Czy potrzeba bezpieczeństwa ogółu może ograniczać wolność jednostki? Co dzisiaj stanowi różnicę między demokracją a faszyzmem?

Adaptacja: Iga Gańczarczyk, scenografia: Agata Baumgart, muzyka: Damian Pielka.

Obsada: Anna Kieca, Maria Kania, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Marcin Łuczak, Jerzy Senator, Maciej Tomaszewski, Zdzisław Kuźniar.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply